Tυνησία – Γαλλία 1-0: Νίκησε αλλά δεν της έφτανε…

Το γκολ του Γουαμπί Καζρί κόντρα στη Γαλλία, έδωσε στην Τυνησία την πρώτη της νίκη (1-0) σε Παγκόσμιο Κύπελλο απέναντι σε ευρωπαϊκή χώρα, όμως αυτό δεν της έφτανε αφού σε συνδυασμό με την επικράτηση της Αυστραλίας επί της Δανίας, οι Αφρικανοί έμειναν εκτός διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Ζαλέλ Καντρί προσπάθησαν απέναντι στους Παγκόσμιους Πρωταθλητές, τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα σε Μουντιάλ από το 2014, αλλά τα πράγματα δεν ήταν στο χέρι τους και έτσι θα επιστρέψουν στη χώρα τους με μια γλυκόπικρη γεύση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Γαλλία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Οι Τυνήσιοι περίμεναν καρτερικά για να βρουν την στιγμή τους στην κόντρα και να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα. Ωστόσο, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο 45λεπτο, και έτσι οι ποδοσφαιριστές πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, και συγκεκριμένα στο 58′, ο Καζρί ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την Τυνησία δίνοντας ελπίδες πρόκρισης, όμως όλοι γνώριζαν πως τίποτα δεν ήταν στα χέρια τους, ειδικά από την στιγμή που λίγο αργότερα η Αυστραλία έβρισκε κι εκείνη δίχτυα. Η Γαλλία έφτασε στην ισοφάριση στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Γκριζεμάν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και έτσι το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΥΝΗΣΙΑ: Ντάμεν, Ταλμπί, Μεριά, Γκαντρί, Μααλούλ, Λαϊντουνί, Σκιρί, Κεχρίντα, Καζρί (60’ Τζεμπαλί), Μπεν Ρομντάν (74’ Σααλελί), Σλιμάν (83’ Αμπντί).

ΓΑΛΛΙΑ: Μανταντά, Ντισασί, Βαράν (63’ Σαλιμπά), Φοφανά (73’ Γκριεζμάν), Κονατέ, Γκεντουζί (79’ Ντεμπελέ), Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κολό Μουανί, Βερετού (63’ Ραμπιό), Κομάν (63’ Κομάν).