Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 παρ.: “Χρυσός” Τσόλακ στο 108′ και μεγάλη πρόκριση του Δικεφάλου στο Καραϊσκάκης

Ο ΠΑΟΚ πήρε την ισοπαλία 1-1 στο Καραϊσκάκης απέναντι στον Ολυμπιακό και σε συνδυασμό με το 0-0 (ισχύει εκτός έδρας γκολ) της Τούμπας πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου στις 21 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Ο Αραμπί σκόραρε στο 105′ με πέναλτι, “χρυσό” γκολ ο Τσόλακ στο 108′.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλες συναισθηματικές εναλλαγές, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Το ματς στο Καραϊσκάκης του Δικεφάλου με τον Ολυμπιακό έληξε 1-1 και σε συνδυασμό με το 0-0 της Τούμπας (ισχύει το εκτός έδρας γκολ) η ομάδα του Λουτσέσκου πήρε το εισιτήριο για το ΟΑΚΑ, όπου στις 21 Μαΐου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο β’ μέρος της παράτασης. Ο Μαροκινός ανέλαβε την εκτέλεση και α λα Πανένκα άνοιξε το σκορ στο 105′. Όμως, ο “χρυσός” Τσόλακ στο 108′ από κοντά έστειλε την ομάδα του στον τελικό του ΟΑΚΑ.

Το ματς τα είχε όλα, ένταση, φάσεις και την μπάλα πάνω-κάτω. Όμως, μετά από 210 λεπτά συν τις καθυστερήσεις η μπίλια… έκατσε τελικά στον ΠΑΟΚ. Έπειτα από το 2014 θα γίνει η επανάληψη του τελικού ανάμεσα στον Δικέφαλο και τον Παναθηναϊκό.