Ολυμπιακός – Μακάμπι Χάιφα 0-4: «Βαριά» ήττα και αποκλεισμός από τα προκριματικά του Champions League

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην έδρα του με το “βαρύ” 4-0 από τη Μακάμπι Χάιφα στον αγώνα ρεβάνς στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Μετά το 1-1 στο Ισραήλ, ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για την πρόκριση, αλλά δέχθηκε γρήγορα το πρώτο γκολ από της Μακάμπι Χάιφα και στη συνέχεια δεν κατάφερε να αντιδράσει, πραγματοποιώντας συνολικά μία πολύ κακή εμφάνιση.

Ο Πιερό βρήκε έτσι την ευκαιρία να “χτυπήσει” δις με κεφαλιά στο δεύτερο ημίχρονο και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση της ομάδας του, με τον Φανί να διαμορφώνει στο 86′ το τελικό σκορ. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός θα βρεθεί πια στο Europa League, όπου και θα αντιμετωπίσει την Σλόβαν Μπρατισλάβας για μία θέση στους ομίλους.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ευκαιρία του Μασούρα το ματς, αλλά μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, μία φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ, για το 1-0 της Μακάμπι Χάιφα.

Οι Ισραηλινοί “απείλησαν” μάλιστα και με δεύτερο γκολ αμέσως μετά, αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών απέκρουσε την προσπάθεια του Μοχάμεντ.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και “φώναξε” για ένα καθαρό χέρι του Πλάνιτς μέσα στην περιοχή, το οποίο δεν έδωσε πέναλτι ο διαιτητής, ενώ δεν υπήρχε και VAR. Ο Πολωνός ρέφερι είδε πάντως στο 25′ το χέρι του Μπουχαλάκη σε ένα κοντρόλ, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο μέσος του Μαρτίνς.

Το γκολ ακυρώθηκε έτσι και οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να βρουν αντίστοιχη ευκαιρία, με την Μακάμπι Χάιφα να φθάνει πιο κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, με τον Ντέιβιντ να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Βατσλίκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα γκολ, αλλά οι Ισραηλινοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Μανωλάς και Σισέ έκοψαν την τελευταία στιγμή σε δύο περιπτώσεις τον Πιερό πριν εκτελέσει, αλλά ο επιθετικός την Αΐτή κατάφερε τελικά να κάνει τη ζημιά.

Με δύο κεφαλιές στο 61′ και το 65′ ο Πιερό “εκτόξευσε” το σκορ στο 3-0 και “καθάρισε” ουσιαστικά από νωρίς την πρόκριση της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στη συνέχεια και γνώρισε δίκαια την ήττα από την Μακάμπι Χάιφα, η οποία βρήκε μάλιστα και 4ο γκολ με μακρινό σουτ του Φανί στο 86′.

Με το τελικό 4-0 λοιπόν, η ομάδα του Μαρτίνς αποκλείστηκε από το Champions League και θα συνεχίσει πλέον στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου και θα αντιμετωπίσει την Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Οι συνθέσεις στο Ολυμπιακός – Μακάμπι Χάιφα

Ολυμπιακός: Βατσλίκ – Βρσάλικο, Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ – Κανέ (62’ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης (46’ Καρβάλιο), Μαντί Καμαρά (77’ Εμβιλά) – Ζινκερνάγκελ (62’ Κούντε), Μασούρας (68’ Βαλμπουενά), Τικίνιο

Μακάμπι Χάιφα: Κοέν – Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (72’ Μεναχέμ) – Μοχάμεντ, Λαβί, Τσέρι – Χαζίζα (72’ Αράντ), Ντέιβιντ, Πιερό (85’ Ρουκάβιτσια)