Με σκόρερ την Κυδωνάκη 2-0 ο ΟΦΗ τις Ελπίδες Καρδίτσας

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ, η οποία επικράτησε 2-0 των Ελπίδων Καρδίτσας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής και ανέβηκε στους 39 βαθμούς.

Μπορεί να μην έπιασαν τα γνωστά αγωνιστικά τους επίπεδα οι γυναίκες του ΟΦΗ, κατάφεραν όμως να επιβληθούν 2-0 των Ελπίδων Καρδίτσας στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας και βρέθηκαν εκ νέου στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα λιγότερο.

Η κρητική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς όμως την απαιτούμενη συγκέντρωση ώστε να καταφέρει από νωρίς να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Οι ευκαιρίες που είχαν οι παίκτριες του ΟΦΗ δεν έβρισκαν στόχο, μέχρι που η αναμέτρηση έφτασε στο 40ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα της Ζέρβα η μπάλα κατέληξε στην Ριμπάνσκα, για να τροφοδοτήσει με τη σειρά της την Κυδωνάκη, η οποία με ωραία κίνηση πέτυχε το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ανάλογη η εικόνα του παιχνιδιού και στην επανάληψη, με τον ΟΦΗ να πιέζει και να δημιουργεί στιγμές μέσα από τις οποίες θα μπορούσε να είχε γκολ. Αυτό ήρθε στο 80′ από στατική φάση, όταν η Κυδωνάκη με εύστοχο κτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΟΦΗ: Γκάρτνερ (46′ Στανίνου), Πατερνά, Κυδωνάκη, Σηφάκη (80′ Κατριτσίδου), Κουκουλάκη (46′ Παπακωνσταντή), Πέιου, Δρακογιαννάκη, Ζέρβα, Αεράκη (63′ Καλαμπέροβα), Μπριάνα, Ριμπάνσκα (60′ Πλατανιά).

Ελπίδες Καρδίτσας: Κωνσταντινίδου, Αικατερίνη, Φωτοπούλου, Πετρίδου, Τσαούση, Αναγνωστοπούλου, Μπιτόγιου, Κουμαντσιώτη, Μακεντούδη (82′ Ντιστάρη), Σκοτινιώτη, Κουτσολάμπρου.