Κακή εμφάνιση και ήττα των Χανίων από τον Διαγόρα

Την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισαν τα Χανιά στη Ρόδο από τον τοπικό Διαγόρα με 3-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League 2.

Έπειτα από άσχημη εμφάνιση τα Χανιά ηττήθηκαν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής από τον Διαγόρα στη Ρόδο με σκορ 3-1. Η κρητική ομάδα γνώρισε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς σε διάστημα μόλις 7 λεπτών βρέθηκε με δυο γκολ πίσω στο σκορ, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού το σκορ είχε γίνει 3-0.

Παρά τις προσπάθειες που έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο και τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν τα Χανιά δεν κατάφεραν να ξαναμπούν επί της ουσίας στην διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 3-1 με τον Βουό στο 83′.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

3′Γκολ για τον Διαγόρα με τον Αντεσίνα ο οποίος μετά από ατομική απέφυγε τον Καλογεράκη και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0

7’Δεύτερο γκολ για τον Διαγόρα με πλασέ του Λεσάι μετά από σέντρα του Αντεσίνα

11’Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά να μειώσουν το σκορ με τον Μαζουλουξή ο οποίος αστοχεί με κεφαλιά από πολύ καλή θέση.

23’Σουτ του Μάναλη από πλάγια, η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ

30’ Γκολ για τον Διαγόρα και πάλι με τον Λεσάι έπειτα από ατομική ενέργεια

50’Εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς πάνω από την εστία του Σηφάκη

51’Μεγάλη ευκαιρία με τον Βουό ο οποίος δεν μπορεί να νικήσει τον Σηφάκη από πλεονεκτική θέση.

65’ Σουτ του Μάναλη μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ

74’ Κεφαλιά του Μάναλη πάνω από την εστία του Σηφάκη

83’ Γκολ για τα Χανιά με τον Βουό. Ο Μάναλης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας γύρισε στον Βουό που πλάσαρε σε ανυπεράσπιστη εστία για το 3-1

Διαιτητής: Παπαγεωργόπουλος Γιάννης (Αργολίδας)
Α’ Bοηθός: Παύλος Χρήστος (Δυτ.Αττικής)
Β’ Bοηθός: Παναγιώτης Σπηλιώτης (Κορίνθου)
4ος Διαιτητής: Στεργιώτης Γιάννης (Αθηνών)

Διαγόρας (Θωμάς Γράφας): Σηφάκης, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας, Μασούρας, Τσιαντούλας (72’ Μουντές), Λούκιτς (78’ Φέκκας), Αντεσίνα, Λεσάι (90′ Νικόλης), Μανιάς

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (19’ Σιλά), Τσορνομάζ (66’ Mπουρσέλης), Τσέλιος (76’ Μιούλερ), Λεμονής, Μανουσάκης (46’ Βουό), Κόλα (46’ Ντίας), Μάναλης.