O Ολυμπιακός τρελαίνει την Ευρώπη και είναι έτοιμος για τελικό και τρόπαιο

Πρέπει να διαβάσετε

Βραδιά ονείρου για την πειραϊκή ομάδα στο “Βίλα Παρκ”, καθώς συνέτριψε 4-2 την Άστον Βίλα στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της ημιτελικής φάσης του Conference League, μία ομάδα που είχε μόνο νίκες εντός έδρας στην περίοδο στην Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία και θέλει πια να φτάσει στο τέλος της διαδρομής στέλνοντας τους οπαδούς του στα ουράνια με την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε εξαιρετικό κοουτσάρισμα και οι παίκτες του Ολυμπιακού, παρά τα ορισμένα ατομικά λάθη, κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα γκολ και πλέον σκέφτονται τη ρεβάνς και τον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει στην Αθήνα.

Ο Ολυμπιακός είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ Κααμπί ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, έφτασε τα οκτώ γκολ σε επτά αγώνες στο Conference League και τα 30 τέρματα συνολικά μέσα στην περίοδο.

Ο Μαροκινός επιθετικός εξέθεσε αρκετές φορές της άμυνας των Βίλανς, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν επίσης ο Ποντένσε, ο Τσικίνιο, ο Έσε και ο Ρέτσος.

Ο Μεντιλίμπαρ ο οποίος δεν είχε στη διάθεση του τους τιμωρημένους Μασούρα και Ντόη, δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη στην ενδεκάδα, επιλέγοντας σχήμα 4-3-3 και τον Ιμπόρα δίπλα στον Έσε, έχοντας λίγο πιο μπροστά τους τον Τσικίνιο.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πίεσαν ψηλά κοντά στην αντίπαλη περιοχή και ανάγκασαν τους συναδέλφους τους της Άστον Βίλα σε λάθος πάσες.

Οι ερυθρόλευκοι αφού ξεπέρασαν τον σκόπελο του ένατου λεπτού όταν ο Μπέιλι σκόραρε, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά για φάουλ νωρίτερα του Λεγκλέ στον Ιμπόρα στη μικρή περιοχή της πειραϊκής ομάδας, ανέβασαν την απόδοσή τους και στο διάστημα 16΄ -29΄ πέτυχαν δύο γκολ.

Ο Ελ Κααμπί σκόραρε δις, καθώς εκμεταλλεύτηκε άριστα τις κάθετες πάσες του Τσικίνιο και του Ποντέσε. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε φτάσει και σε τρίτο γκολ στο α΄ ημίχρονο, αλλά το δεξί σουτ του Φορτούνη (39΄) πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Όλσεν.

Ο Μαροκινός στράικερ του Ολυμπιακού, μαζί με τον Ποντένσε και τον Τσικίνιο ήταν οι καλύτεροι σε απόδοση παίκτες στο α΄ ημίχρονο, ενώ από τη μεριά της Άστον Βίλα ξεχώρισαν ο Ντάγκλας Λουίζ και ο Ουότκινς.

Ο Ουνάι Έμερι από την πλευρά του, ο οποίος δεν υπολόγιζε στον τιμωρημένο Μαρτίνες και τους τραυματίες Τίλεμανς και Μορένο, επέλεξε σύστημα 4-4-1-1 και είδε την ομάδα στο πρώτο 30λεπτο να βρίσκεται πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά.
Τελικά, οι Άγγλοι βρήκαν το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45΄+1΄), όταν μετά από πάσα του Ντιαμπί, ο Ουότκινς έκανε το δεξί διαγώνιο σουτ στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τζολάκη, μειώνοντας σε 1-2. Ένα γκολ που έβαλε πάλι τους Βίλανς στο παιχνίδι, οι οποίοι έφθασαν στην ισοφάριση 2-2 στις αρχές του β΄ ημιχρόνου με τον Ντιαμπί.

Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την απάντηση και έφτασαν σε τρίτο γκολ, πάλι με τον Ελ Κααμπί που πέτυχε χατ τρικ. Και λίγο αργότερα έφτασαν και σε τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά από το δεξί σουτ του Έσε.

Πλέον, όλα είναι στα χέρια του Μεντιλίμπαρ και στα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού και με την συμπαράσταση περισσότερων από 30.000 οπαδών τους στο “Καραϊσκάκης”, θα επιδιώξουν να σφραγίσουν το εισιτήριο στον τελικό του Conference League. Και τα καλύτερα έρχονται…