Ήττες για ΠΑΟ και ΟΣΦΠ στην Euroleague

Δεν τα κατάφεραν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός για την 11η αγωνιστική της Euroleague γνωρίζοντας αμφότεροι την ήττα από Αρμάνι στο Μιλάνο 85-77 και Παρτιζάν στο Βελιγράδι 92-87 αντίστοιχα.

Με ήττες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Euroleague Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός για την 11η αγωνιστική του θεσμού. Ο Παναθηναϊκός παρότι στάθηκε αρκετά καλά στο Βελιγράδι, έχασε στην παράταση 92-87 από την Παρτίζαν. Η ομάδα του Αταμάν ήταν αρκετά καλή για 36 λεπτά έχοντας υπέρ της διαφορά 10 πόντων 63-73.

Παρόλα αυτά, κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και η ξαφνική «αφύπνιση» του Κέβιν Πάντερ έβαλαν ξανά στο ματς τους Σέρβους, οι οποίοι έκλεισαν την κανονική διάρκεια με επιμέρους σκορ 7-0 ισοφαρίζοντας σε 78-78.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τη συγκέντρωση, αλλά και την ενέργειά του και να γνωρίζει την ήττα. Για τους «πράσινους», ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ καλό παιχνίδι με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ έκανε ο Λεσόρ, ενώ πληθωρικός ήταν και πάλι ο Τζέριαν Γκραντ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του γνώρισε την πέμπτη φετινή του ήττα στην έδρα της Μονακό με 85-77. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του και μολονότι δεν βρέθηκαν στην καλύτερη επιθετική τους βραδιά, οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και έφτασαν κοντά στη νίκη, χωρίς όμως το καταφέρουν.

Στα τελευταία λεπτά με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα για τελευταία φορά με 69-71, ανέλαβε δράση ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη, αρχικά όταν με τρίποντο τους έδωσε το προβάδισμα 76-73, σέρβιρε ασίστ στον Χολ για το 79-73 και έβαλε τις τελευταίες βολές, για το τελικό 85-77, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους και 6 ασίστ, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν Κάνααν με 20 πόντους, ο Γουόκαπ με 16 και ο Πίτερς με 15.

Μετά την ήττα του στο Πριγκιπάτο, ο Ολυμπιακός έπεσε στο 6-5, ενώ πλέον προετοιμάζεται για τις εντός έδρας αναμετρήσεις της ερχόμενης «διαβολοβδομάδας» με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου.