Έκανε το 2-2 ο ΟΣΦΠ, επιστροφή στις νίκες θέλει και ο ΠΑΟ

Με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη του επικρατώντας 98-94 της Παρτιζάν και τον Παναθηναϊκό να επιδιώκει το ίδιο κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, συνεχίζεται η 4η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός ζορίστικε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της Παρτιζάν όταν το buzzer beater του Νάναλι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου οι ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη 98-94, φτάνοντας τις δυο νίκες σε τέσσερις αγώνες.

Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μπαρτζώκα, όχι όμως και στην τρίτη περίοδο όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 14 πόντους 53-67, στο 28’. Παρ’ όλα αυτά, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έκαναν την ανατροπή και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, αλλά το τρίποντο στην εκπνοή του Νάναλι έστειλε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, ο Ολυμπιακός έδειξε την δέουσα ψυχραιμία και πανηγύρισε το ροζ φύλλο, για το 2-2.

Το δικό του δεύτερο παιχνίδι στη “διαβολοβδομάδα” δίνει σε λίγη ώρα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στις 21:15 υποδέχεται στο ΟΑΚΑ την Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε έναν αγώνα με αυξημένα μέτρα ασφαλείας μετά τα όσα συμβαίνουν τις τελευταίες μέρες στο Ισραήλ.

Οι πράσινοι θέλουν να αφήσουν πίσω τους την κακή εμφάνιση και ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε και να ζευγαρώσουν τις νίκες τους στο θεσμό.