Οσο και αν φωνάζει η ΑΕΚ, η ευθύνη για την αυτοκτονία είναι δική της

Το …τρίτο ημίχρονο του αγώνα ΟΦΗ-ΑΕΚ 3-3 (απο 0-3 μέχρι το 78′) ήταν το ίδιο ενδιαφέρον με το παιχνίδι θρίλερ στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης, σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ, αντί για μια νίκη-θρίαμβο, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία, με τον ΟΦΗ να σκοράρει τρείς φορές στα τελευταία 15λεπτά και να βάζει φωτιά στο Γεντί Κουλέ, στο οποίο κανείς δεν πίστευε μέχρι το 75′ (0-3), ότι θα μπορούσε να γίνει μια τόσο μεγάλη ανατροπή.

Μια απο τις πιο ιστορικές, που έχουν γίνει στο Γεντί Κουλέ.

Οσο και να φωνάζει η ΑΕΚ, το άλλοθι για την αυτοκτονία της, θα πρέπει να το αναζητήσει εκ των έσω, καθώς εκεί κρύβεται η μεγαλύτερη ευθύνη.

Ο ΟΦΗ πολύ απλά, όπως το λέει ο νόμος του ποδοσφαίρου, αναστήθηκε απο τα δικά της τα λάθη.

O ΟΦΗ μέχρι τον 78’… κοιμόταν και το παιχνίδι της ΑΕΚ, τον …ξύπνησε!

Πρώτος ξύπνησε ο Νέιρα, με τα δυο υπέροχα γκολ, μετά ξύπνησε το Γεντί Κουλέ και απο εκεί και μετά η ΑΕΚ… κάηκε!

Η ΑΕΚ που μέχρι το 78′ έκανε περίπατο στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ και είχε το παιχνίδι στα χέρια της με το 0-3, αναζήτησε άλλοθι για την αυτοκτονία της στο Γεντί Κουλέ και το τελικό 3-3, στα διαιτητικά σφάλματα του Φωτιά.

Αντί, προπονητής και παίκτες να κάνουν την αυτοκριτική τους και να δουν πως έχασαν, μέσα απο τα χέρια τους,  ένα παιχνίδι που φαινόταν πως θα το κέρδιζαν εύκολα, η επίσημη ΑΕΚ, έκανε λόγο μετά το παιχνίδι για «αλλοίωση αποτελέσματος» και «κλοπή ξεκάθαρης νίκης”.

Ενώ τα έβαλαν και με τον επίσημο ΟΦΗ, δηλώνοντας έξαλλοι και με τη φιλοξενία της κρητικής ομάδας για τον τρόπο που συμπεριφέρθηκαν στους ανθρώπους της Ένωσης, στο Ηράκλειο.