Στον ημιτελικό Κυπέλλου οι Γυναίκες του ΟΦΗ

Την πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ πήρε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ, επικρατώντας 2-1 στα Τρίκαλα της τοπικής ομάδας.

Μετά την πολύ καλή πορεία που κάνουν στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, εκεί όπου βρίσκονται στη δεύτερη θέση, οι Γυναίκες του ΟΦΗ συνεχίζουν ακάθεκτες και στον θεσμό του κυπέλλου, παίρνοντας το εισιτήριο για τον ημιτελικό μετά τη νίκη τους 2-0 στα Τρίκαλα επί της τοπικής ομάδας για την προημιτελική φάση του θεσμού.

Οι ποδοσφαιρίστριες του Κώστα Παντζαρίδη ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και είχαν από την αρχή τον έλεγχό του, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 17ο λεπτό με την Μουστάκ να σημειώνει το 0-1. Το γκολ αυτό ώθησε ακόμα περισσότερο τις παίκτριες της κρητικής ομάδας οι οποίες συνέχισαν να πιέζουν τις αντιπάλους τους και λίγο αργότερα στο 24′ με την Ζέρβα πέτυχαν το 0-2.

Παρά την αντίδραση που έβγαλαν στην επανάληψη οι γηπεδούχες, ο ΟΦΗ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και με σωστή διαχείριση του αγώνα έφτασε στη νίκη πρόκριση, ενώ είχε και στιγμές μέσα από τις οποίες θα μπορούσε να είχε πάρει και άλλο γκολ.

Πλέον στον ημιτελικό ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε δύσκολα στην παράταση 1-0 τον Παναθηναϊκό. Η αναμέτρηση θα γίνει στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο, σε ημερομηνία που θα οριστεί τις επόμενες ημέρες από την ΕΠΟ. Ο αγώνας θα είναι νοκ άουτ και η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση θα βρεθεί στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει στις 22 Μαΐου την νικήτρια ομάδα του ζευγαριού ΑΕΚ-Ολυμπιάδα Υμηττού.

Τρίκαλα: Παναγιωτοπουλου, Κεχαγιά, Μπέου, Πιπερά (80’Καράση), Στεργιούλη, Γεωργούλα,Κυριζακη (46’ Καλκάνη), Κωστοπούλου, Κόρτεζ (80’Νάση), Ζώτου (80’ Μασούρα), Μπουζίνου.

ΟΦΗ: Γκάρτνερ, Πατερνά, Κουκουλάκη, Σηφάκη, Κωνιωτάκη, Πέιου, Δρακογιαννάκη, Ζέρβα, Μουστάκ, Αεράκη, Πλατανιά.
Αγωνίστηκαν και οι: Καλαμπέροβα, Κατιρτσίδου, Παπακωνσταντή, Αραβιάκη.