Ατυχη στη Σουηδία η Εθνική: Είχε δυο δοκάρια και ηττήθηκε με 2-0

Η Εθνική, ηττήθηκε απο την Σουηδία με 2-0 στην Στοκχόλμη, για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πλέον το έργο της, για να βρεθεί στο Κατάρ το 2022 είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Η Ελλάδα βρίσκεται στο -6 από τη Σουηδία και στο -4 από την Ισπανία. Θέλει δύο νίκες με τους Ισπανούς και τους Κοσοβάρους στο ΟΑΚΑ, όπως και νίκη της Σουηδίας κόντρα στους Ισπανούς, ώστε να πάει στα μπαράζ ως δεύτερη.

Η Ελλάδα ήταν καλή, αλλά άτυχη στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν βρήκε το γκολ, κάτι που έκανε δύο φορές η Σουηδία στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 2-0.

Η Ελλάδα, είδε δυο φορές την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 21ο λεπτό η Ελλάδα είχε μία μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί. Η Εθνική έφυγε γρήγορα στην κόντρα, ο Μασούρας έτρεξε στην αντεπίθεση έπειτα από πάσα του Μπακασέτα στην πλάτη της σουηδικής άμυνας. Πάτησε περιοχή και από δύσκολη γωνία στα αριστερά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Στο 39ο λεπτό η Ελλάδα είχε νέο δοκάρι. Ο Μασούρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Παυλίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ με τον Φόρσμπεργκ στο 59ο λεπτό (πέναλτι) και τον Αλεξάντερ Ίζακ στο 69′.