Θρίαμβος Αναγέννησης και παραμονή της στην κατηγορία

Η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου ήταν η νικήτρια στο κρητικό ντέρμπι της National League 1, επικρατώντας 80-64 του ΟΦΗ στα Δύο Αοράκια για την 25η αγωνιστική. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Αρκαλοχωρίου εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της, ενώ ο ΟΦΗ θα χρειαστεί να περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να δει αν θα μπει στα play offs.

Σε έναν αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ, η Αναγέννηση επικράτησε 80-64 του ΟΦΗ στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού στα Δύο Αοράκια και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα της ημέρας, εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, μια αγωνιστική πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου. Ο ΟΦΗ από την πλευρά του θα χρειαστεί νίκη την τελευταία αγωνιστική και συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων, ώστε να εξασφαλίσει την παρουσία του στα play offs.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, χωρίς κάποια από τις δυο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με τον ΟΦΗ στην πρώτη περίοδο να έχει τον έλεγχο και με τρίποντο του Κασπίρη να παίρνει αέρα 4 πόντων στη λήξη του δεκαλέπτου. Η Αναγέννηση αντέδρασε στη συνέχεια και πήρε τα ηνία του αγώνα, μαζί και διαφορά η οποία έφτασε τους 9 πόντους 39-30, 1:38 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Παρόμοια η εικόνα του αγώνα και στη συνέχεια με τον ΟΦΗ να να προηγείται 41-43 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, για να ακολουθήσει ένα σερί 11-0 της Αναγέννησης που της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα, καταφέρνοντας μάλιστα να κλείσει την περίοδο 63-47.

Η επιθετική καθίζηση του ΟΦΗ στο τέλος και οι περιορισμένες λύσεις που είχε, σε συνδυασμό με το καλό μπάσκετ των γηπεδούχων, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Αναγέννησης η οποία έφτασε να προηγείται ακόμα και με 21 πόντους 78-57, 3:24 πριν τη λήξη, παίρνοντας τη νίκη 80-64.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 19-23, 39-36 (ημίχρονο), 63-47, 80-64.