Στους 16 του Μουντομπάσκετ η Ελλάδα!

Τι και αν βρέθηκε πίσω ακόμα και με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η Εθνική μας ομάδα μπασκετ επικράτησε 83-74 της Νέας Ζηλανδίας και πήρε το εισιτήριο για την φάση των 16 του θεσμού. Την Παρασκευή η ελληνική ομάδα θα κοντραριστεί με τη Λιθουανία και την Κυριακή με το Μαυροβούνιο, επιδιώκοντας το 2/2 προκειμένου να πάρει το εισιτήριο στους «8»! Η Ελλάδα εξασφάλισε παράλληλα με αυτόν τον τρόπο και την παρουσία της στο Προολυμπιακό τουρνουά για τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2024.

Η εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, με τους Νεοζηλανδούς να παίρνουν το προβάδισμα 9-12 στην αρχή του αγώνα και παρά την αντίδραση στη συνέχεια και την ισοφάριση 12-12, οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ 15-20.

Παρόμοια εικόνα και στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, με την εις βάρος μας διαφορά να φτάνει τους 9 πόντους (18-27) και τα πράγματα να γίνονται χειρότερα στη συνέχεια και τη Νέα Ζηλανδία να ξεφεύγει 28-43 και να κλείνει το πρώτο μέρος με την ελληνικά ομάδα να είναι πίσω στο σκορ 32-43.

Το ξεκίνημα της επανάληψης έφερε μεγαλύτερη συγκέντρωση στους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη και με ένα σερί 6-0 μείωσε 38-44, για να “απαντήσει” η Νέα Ζηλανδία και να στείλει τη διαφορά στους 9 πόντους, 40-49. Με μπροστάρη τον Παπαπέτρου η Ελλάδα έφτασε στο -1 (50-51), για να κλείσει η πρώτη περίοδος 50-54 υπέρ της Νέας Ζηλανδίας.

Με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο η Εθνική “έκτισε” ένα σερί 9-0 παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ 59-54 στο 32′, σημείο που ήταν το έναυσμα για την τελική αντεπίθεση. Έχοντας επιβάλει στα τελευταία λεπτά πλήρως το ρυθμό της η Ελλάδα έφυγε στο σκορ 73-61, χωρίς η στιγμιαία αντίδραση της Νέας Ζηλανδίας να της κόψει το δρόμο προς τη νίκη 83-74.

Εξαιρετικός για την ελληνική ομάδα ο Παπαπέτρου, ο οποίος με 27 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας με τη γαλανόλευκη, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Λαρεντζάκης, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20. Τρομερή οργάνωση από τον Γουόκαπ με 10 πόντους και 9 ασίστ, ενώ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Παπαγιάννης με 8π. και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα).