Στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας η Λίβερπουλ (3-2)

Μια Λίβερπουλ να την… πιεις στο ποτήρι! Η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ έριξε στο καναβάτσο τη Μάντσεστερ Σίτι και έκλεισε θέση στον τελικό του FA Cup. Οι Reds επικράτησαν των Πολιτών με 3-2 στο Γουέμπλεϊ και δείχνουν πανέτοιμοι για τη δεύτερη κούπα της εφετινής σεζόν.

Λίβερπουλ και Σίτι προσέφεραν ακόμη μια απίθανη παράσταση, επιβεβαιώνοντας πως είναι οι δυο κορυφαίες ομάδες του πλανήτη.

Η Λίβερπουλ πήρε το αίμα της πίσω για την ισοπαλία της προηγούμενης βδομάδας στο Έτιχαντ και κυνηγάει το… όνειρο. Ποιο είναι αυτό; Το μυθικό κουαρτέτο! Έχει ήδη κατακτήσει το Λιγκ Καπ, τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό του FA Cup και παραμένει στο κόλπο της Premier League και του Champions League. Η παρέα του Κώστα Τσιμίκα δείχνει ικανή να γράψει ιστορία την εφετινή σεζόν, σαρώνοντας τα πάντα στο πέρασμά της.

Με τον Έλληνα αμυντικό να παρακολουθεί από τον πάγκο το μεγάλο ματς του Γουέμπλεϊ, η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε το rotation του Πεπ και έδειξε πανέτοιμη για ακόμη μια κούπα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Reds ο Σαντιό Μανέ, που είπε… ευχαριστώ στις διαδοχικές γκάφες του Στέφεν. Ο Σενεγαλέζος πήρε από το χεράκι τη Λίβερπουλ και την οδήγησε σε ακόμη μια μεγάλη επιτυχία.

Εξουθενωμένη από τη ρεβάνς της Μαδρίτης με την Ατλέτικο και με rotation, η Σίτι «ξύπνησε» αργά. Το γκολ του Μπερνάντο Σίλβα στο 90ο λεπτό αναπτέρωσε για λίγο τις ελπίδες της ανατροπής για τους Πολίτες, με τη Λίβερπουλ ωστόσο να κάνει τη… δουλειά της στα τελευταία λεπτά.

Κόκκινο πάρτι στο πρώτο μέρος

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα επέλεξε να παρατάξει τη Σίτι με πολλές αλλαγές στον ημιτελικό του Γουέμπλεϊ. Οι Πολίτες προέρχονταν από τον εξουθενωτικό επαναληπτικό της Μαδρίτης με την Ατλέτικο, με τον Καταλανό τεχνικό να καταφεύγει στη λύση του rotation. Η Λίβερπουλ ξετύλιξε το… δώρο της Σίτι, στήνοντας πάρτι στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Reds έκαναν ότι ήθελαν στο Γουέμπλεϊ, πετυχαίνοντας στο ρελαντί τρία γκολ. Η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε δυνατά στο ματς, σκοράροντας με το… καλησπέρα. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Κονατέ έγραψε το 0-1 για τη Λίβερπουλ. Μετά από κόρνερ του Ρόμπερτσον, ο 22χρονος νίκησε τους πάντες στις εναέριες μονομαχίες, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Στέφεν.

Τη στιγμή που η Σίτι προσπαθούσε να συνέλθει από το γρήγορο γκολ, ήρθε και το δεύτερο… χτύπημα. Που έφερε και την «υπογραφή» του τερματοφύλακα της. Στο 17ο λεπτό, ο Στέφεν υπέπεσε σε μια αδιανόητη γκάφα, προσφέροντας στο… πιάτο το γκολ στον Μανέ. Ο Αμερικανός άργησε να διώξει την μπάλα και ο Σενεγαλέζος έγραψε το 0-2.

Η Λίβερπουλ συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, οι Πολίτες αδυνατούσαν να πλησιάσουν την εστία του Άλισον, με την ομάδα του Κλοπ να βρίσκει και τρίτο γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45ο λεπτό, ο Τιάγκο ύψωσε για τον Μανέ μέσα στην περιοχή των Reds, με τον Σενεγαλέζο να σκοράρει με απίθανο, κοντινό βολέ για το 0-3.

Κάπως έτσι, η Λίβερπουλ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον αέρα τριών τερμάτων.

«Ξύπνησε» αργά η Σίτι

Η Σίτι μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα στο 47ο λεπτό. Ο Ζέσους άδειασε με απίθανο τρόπο τον Φαμπίνιο, έστρωσε στον Γκρίλις, που εκτέλεσε από κοντά για το 1-3.

Οι Reds προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 51΄, ο Ντίας βρήκε τον Μανέ, με τον Σενεγαλέζο να σουτάρει και τον Στέφεν να μπλοκάρει εύκολα.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Πολίτες έφτασαν κοντά στο 2ο γκολ. Ο Ζέσους πάτησε περιοχή, με τον Άλισον να τον νικά.

Οι Reds ισορρόπησαν την κατάσταση στη συνέχεια, ανακτώντας την κατοχή της μπάλας. Στο 70΄ ωστόσο, λίγο έλειψε να βάλει… φωτιά στο ματς ο Ζέσους. Ο Γκρίλις τον έβγαλε τετ α τετ με τον Άλισον, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να κατεβάζει ξανά ρολά.

Δυο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Κλοπ άγγιξε το τέταρτο γκολ. Απίστευτη γκάφα του Ζιντσένκο, λόμπα του Σαλάχ και η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Σίτι.

Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε… φωτιά. Στο 90ο λεπτό, η Σίτι μείωσε με τον Μπερνάντο Σίλβα. Τρομερή ενέργεια από τον Μαχρέζ, που σέρβιρε στον Πορτογάλο άσο για το 2-3.

Οι Πολίτες πίεσαν για την ισοφάριση, με τον Άλισον να μπλοκάρει το σουτ του Στέρλινγκ στις καθυστερήσεις. Ετσι, η Λίβερπουλ έκλεισε θέση στον τελικό και ετοιμάζεται για νέα κούπα.

ΣΙΤΙ: Στέφεν, Κανσέλο, Ζιντσένκο, Στόουνς, Ακέ, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντε, Στέρλινγκ, Γκρίλις, Ζέσους (83’ Μαχρέζ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ ,Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Τιάγκο (87’ Τζόουνς), Λουίς Ντίαζ (84’ Ζότα), Μανέ (84’ Φιρμίνο), Σαλάχ.