Στον ημιτελικό του Παγκοσμίου η Εθνική Ανδρών, 2-1 το Κατάρ

Έσπασαν καρδιές στις εγκαταστάσεις του Karteros Beach Sports Center, καθώς η Εθνική Ανδρών της Ελλάδας εξασφάλισε, για πρώτη φορά στην ιστορία της, την πρόκριση στα ημιτελικά επικρατώντας με 2-1 του Κατάρ. Έτσι θα αντιμετωπίσει στις 20:50 την Κροατία με έπαθλο τη συμμετοχή στον τελικό και παράλληλα «καπάρωσε» θέση στα World Beach Games, που θα διεξαχθούν στο Μπαλί το 2023.

Η Γαλανόλευκη προηγούνταν στα πρώτα λεπτά με 6-4, χάρη σε τρία δίποντα του Λαδάκη, που και σήμερα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Το Κατάρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6, μετά από λάθος αλλαγή της Ελλάδας, η οποία ωστόσο συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Παρ’ όλα αυτά, το Κατάρ ισοφάρισε στην συνέχεια σε 8-8 και 10-10. Στο 5ο λεπτό, η ομάδα του Κατάρ εκμεταλλεύτηκε λάθος πάσα της Ελλάδας και στην αντεπίθεση πέτυχε το 12-12. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελλάδας έχασε την ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, καθώς η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του Καραγκιοζόπουλου και το Κατάρ πήρε «κεφάλι» στο σκορ (12-14), για πρώτη φορά στο ματς, στο 06:24, σε φάση στην οποία η Ελλάδα διαμαρτυρήθηκε για βήματα. Ο Λαδάκης ισοφάρισε σε 14-14, όμως στο 8ο λεπτό το Κατάρ προηγούνταν με 14-18. Οι αποκρούσεις του γκολκίπερ του Κατάρ, καθώς και λάθη των παικτών της Ελλάδας διατήρησαν τους Άραβες μπροστά στο σκορ. Δέκα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του 1ου σετ, όμως, ο Γ. Ελευθεριάδης ισοφάρισε σε 20-20 και αμέσως το Κατάρ ζήτησε τάιμ άουτ. Στην τελευταία επίθεση, οι Καταριανοί σκόραραν (20-21), αν και ο τερματοφύλακας της Ελλάδας, Γουργούμης, «βρήκε» την μπάλα.

Στο 2ο σετ, η Ελλάδα, στην εστία της οποίας επιλέχθηκε να ξεκινήσει ο Παπάζογλου, παρουσιάστηκε βελτιωμένη και απέφυγε λάθη, που τής στοίχισαν στο 1ο σετ. Ο Παπάζογλου, ο οποίος ειχε συνολικά πέντε επεμβάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, απομάκρυνε την μπάλα, μετά από εκτέλεση πέναλτι στο 2ο λεπτό, ενώ το σκορ ήταν 3-2. Στο 03:44 το σκορ ήταν 9-4 υπέρ της Ελλάδας και στο 05:40 11-6. Στο 08:35 και ενώ το σκορ ήταν 17-12, η Εθνική Ελλάδας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, οι διαιτητές δεν υπέδειξαν παράβαση και αντίθετα καταλόγισαν ποινή αποκλεισμού στον πάγκο της Γαλανόλευκης (χρειάστηκε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο παίκτης και επιλέχθηκε ο Λαδάκης). Ωστόσο, η Ελλάδα διατήρησε τα ηνία και κυριάρχησε με 19-14.

Στην διαδικασία των σουτ άουτ, η Ελλάδα εκτέλεσε πρώτη, πέτυχε μόνο δίποντα και δεν αστόχησε σε καμία προσπάθεια, όπως ακριβώς και το Κατάρ, γεγονός που οδήγησε το σκορ στο 10-10. Μετά από την πέμπτη προσπάθεια των δύο ομάδων, το Κατάρ εκτέλεσε πρώτο. Ο Λαδάκης ισοφάρισε σε 14-14 και ο Γουργούμης επενέβη σωτήρια στην όγδοη προσπάθεια του Κατάρ αποκρούοντας την μπάλα. Την νίκη για την Εθνική Ελλάδας, που πανηγύρισε με συρτάκι, «χάρισε» ο Μπόσκος, ο οποίος σημείωσε το τελευταίο τέρμα στα σουτ άουτ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΤΑΡ 2-1 (20-21, 19-14, 15-14)

ΕΛΛΑΔΑ: Λαδάκης 20, Μπόσκος 3, Ελευθεριάδης Γ. 17, Καραγκιοζόπουλος 8, Τσαναξίδης 2, Μπάτζιος, Θεοδώρου 2, Ελευθεριάδης Χ. 2, Γουργούμης, Παπάζογλου

ΚΑΤΑΡ: Γκάρμπα, Αχμέντ Χασάν 12, Αχμέντ Μοχάμεντ 2, ΑχμάντΜουράντ 15, Μοχάμεντ Αλιαφέι, Νοουραντίνε Ντενγκουίρ 10, Μαρουάν Κακχί8, Χασάν Σαλέχ 9

Διαιτητές: Φανάκ – Νταρέ, Αποκλεισμοί: 3-2