Στο ΒΑΚ θα κριθεί η άνοδος στη Volley League (Video)

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ από τον Πανιώνιο στον δεύτερο τελικό ανόδου στη Volley League και πλέον όλα θα κριθούν στον τρίτο και τελευταίο τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (17/4) στο κλειστό του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου.

Σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι, ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει του ΟΦΗ 3-0 και να ισοφαρίσει τη σειρά των τελικών της Pre League σε 1-1, με την άνοδο στη Volley League κα πηγαίνει σε τρίτο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι από τον πρώτο αγώνα και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο σετ, με τον ΟΦΗ να προβάλει σθεναρή αντίσταση. Παρόλα αυτά ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει 25-20 και να κάνει το 1-0.

Εξίσου συναρπαστικό και το δεύτερο σετ, όπου ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του ψάχνοντας την ισοφάριση, με τους γηπεδούχους όμως να είναι πιο ψύχραιμοι και να επικρατούν 25-22.

Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το 3ο σετ, όπου ο Πανιώνιος είχε πάρει προβάδισμα μέχρι και 5 πόντους (24-19), με τον ΟΦΗ να αντιδρά και να κάνει το 24-22, όμως το σερβίς του Μάκινεν που ακολούθησε βρήκε φιλέ και οι γηπεδούχοι πήραν το σετ και μαζί τη νίκη.

Τα σετ της αναμέτρησης ήταν: 25-20, 25-22, 25-22.