Σάκκαρη: Θέλει να γράψει ιστορία και στο Τόκιο-Πέρασε στους 16

Η Μαρία Σάκκαρη συνέχισε με νίκη στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς νίκησε σήμερα εύκολα, στο 2ο γύρο, στο «Ariake Tennis Park» του Τόκιο τη Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία με 2-0 σετ και συνεχίζει την πορεία της στο τουρνουά, παίρνοντας την πρόκριση για τις «16» της κορυφαίας αθλητικής διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη, κατάφερε να κάμψει εύκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 90 στον κόσμο, με 6-1 σε 31 λεπτά, ενώ και στο δεύτερο σετ κατάφερε να επικρατήσει άνετα με 6-2, σε 35 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Σάκκαρη επί της Στογιάνοβιτς, μετά τη νίκη της το 2015 στο Μινσκ.

Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)-Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία).

Να σημειωθεί πως ισοφάρισε την καλύτερη πορεία από Ελληνίδα τενίστρια σε ολόκληρη την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, την οποία είχε πετύχει η Λένα Δανιηλίδου το 2004 στην Αθήνα, και θα έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη Ελληνίδα που θα μπει στα προημιτελικά ενός ολυμπιακού τουρνουά.