Με “βόμβες” ξεκίνησε η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς δυο ομάδες της Σούπερ Λίγκ 1, αποχαιρέτησαν πρόωρα τη διοργάνωση.

Ο Αστέρας Τρίπολης, έμεινε έξω απο τον Λεβαδειακό του Γιάννη Ταουσιάνη.

Ενώ, και ο ΠΑΣ Γιάννινα, αποκλείστηκε απο τη Λάρισα.

Αναλυτικά:

Με έκπληξη άνοιξε στη Λιβαδειά η αυλαία της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ο Λεβαδειακός επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης, χάρη σε γκολ του Νίκα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, και τον απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι Αρκάδες παρατάχθηκαν με οκτώ αλλαγές στο βασικό σχήμα, σε σχέση με την ομάδα που νίκησε το περασμένο Σάββατο (23/10) τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, και… το πλήρωσαν. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχαν δοκάρι στο 21′ με τον Πολέτο και άλλες καλές ευκαιρίες και τελικά δικαιώθηκαν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν ο Νίκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου και την ομάδα της Βοιωτίας στους «16» του Κυπέλλου.

Στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΛ, έπειτα από ματς «θρίλερ» με τον ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 3-1 στα πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας και παράταση). Ο αγώνας κρίθηκε κυριολεκτικά στα… πέναλτι, καθώς και τα δύο γκολ της κανονικής διάρκειας σημειώθηκαν από τα 11 μέτρα (σκόρερ οι Μαυρίας και Κάργας), με τους «βυσσινί» να αποδεικνύονται πολύ πιο «ψυχροί» κι εύστοχοι στη… ρώσικη ρουλέτα.

Την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η Αναγέννηση Καρδίτσας, καθώς νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι 5-4 την Καλλιθέα, σε αναμέτρηση για την 5η φάση της διοργάνωσης που έγινε στην θεσσαλική πόλη.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξαν 0-0, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Μπιανκόνι και σημαντική ευκαιρία με τον Αθανασιάδη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Δούμτση. Στη διαδικασία των πέναλτι, χρειάστηκαν συνολικά 14 εκτελέσεις μέχρι να αναδειχθεί νικητής, με την Αναγέννηση να παίρνει τελικά την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Το πρόγραμμα της 5ης φάσης του Κυπέλλου:

Tρίτη 26 Οκτωβρίου

Λεβαδειακός – Αστέρας 1-0
Αναγέννηση Καρδίτσας-Καλλιθέα 5-4 πεν (0-0 κ.α. και παράταση)
ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1 πεν (1-1 κ.α. και παράταση)
Τετάρτη 27 Οκτωβρίου

15:00: Ξάνθη – Ιωνικός
15:00: Ηλιούπολη – Λαμία
17:15: Πανσερραϊκός – Βόλος
19:00: Ατρόμητος – Παναθηναϊκός
21:30: Παναχαϊκή – Παναιτωλικός
Πέμπτη 28 Οκτωβρίου

15:00: Αχέρων Καναλακίου – ΟΦΗ
17:15: Τρίκαλα – Νίκη Βόλου
 

Τετάρτη 3 Νοεμβρίου

15:00: Κηφισιά – Απόλλων Σμύρνης