Πρώτη ήττα του ΟΦΗ στη Pre League

Ο ΟΦΗ δεν εμφανίστηκε ποτέ, στο κλειστό γυμναστήριο Σοφία Μπεφόν και μοιραία γνώρισε την πρώτη του ήττα από τον Φλοίσβο Παλαιού Φαλήρου, ο οποίος πανηγύρισε μια καθαρή νίκη με 3-0 και υποχρέωσε τον ΟΦΗ στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή, ο Φλοίσβος, γκρέμισε τον ΟΦΗ από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ  έπαιξε ξανά χωρίς τον αρχηγό του, Γιάννη Ρουμελιωτάκη, αλλά είχε μεγάλα προβλήματα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων, για ένα τέτοιο παιχνίδι.

Ο Φλοίσβος ήταν κυρίαρχος και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κουβανούς Αλμπο και Τόρες, πήρε μια καθαρή και πιο εύκολη του αναμενομένου νίκη.

Η εμφάνιση του ΟΦΗ, ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη, αλλά ίσως και αυτή η ομάδα που ήταν η μοναδική αήττητη ομάδα στην κατηγορία μέχρι σήμερα, δικαιούται μια κακή εμφάνιση.

To πρώτο σετ

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με Ρουσόπουλο, Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Καγιαλή, Γκόνα, Μιχελάκη (λ).

Mε τρείς συνεχόμενους πόντους του Μάκινεν (2 άσσους) ο ΟΦΗ ξεκίνησε με 3-5.

Με δυνατό μπλόκ, ο Φλοίσβος ισοφάρισε σε 7-7.

Ο ΟΦΗ με τον Μιχαίλοβιτς, πέρασε 15-17, σε ένα πρώτο σετ με τις ομάδες πολύ κοντά.

Ο Φλοίσβος με Αλμπο και Τόρες με ένα 7-0 και πέρασε με 22-17, σε ένα διάστημα που ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει επιθέσεις.

Τα δυο τάιμ-άουτ του προπονητή Νίκου Αντωνιάδη, δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν το μπλακ-άουτ του ΟΦΗ, το οποίο πήγε στους γηπεδούχους με 25-18.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 15-17, αλλά δέχθηκε ένα σερί 7-0 απο τους γηπεδούχους (22-17) και τελικά έχασε το  πρώτο σετ 25-18, με ένα φινάλε 10-1 (!) από τον Φλοίσβο, απέναντι σε ένα ΟΦΗ που μπλόκαρε.

Απίστευτη, η αλλαγή εικόνας στο αγωνιστικό πρόσωπο του ΟΦΗ, από το 15-17 στο 25-18.

Το δεύτερο σετ

Ο ΟΦΗ μπήκε με 1-4 στο δεύτερο σετ και 2-5 με ένα εξαιρετικό πλασέ του Ρουσόπουλου.

Με τον Μιχάιλοβιτς ο ΟΦΗ κράτησε το προβάδισμα στην πίεση των γηπεδούχων (7-9).

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 9-12 με την κακή υποδοχή των γηπεδούχων στο σερβίς του Μιχαίλοβιτς.

Ο ΟΦΗ έμεινε μπροστά (11-14) με το μπλοκ στον Άλμπο.

Και πάλι όμως, ο Φλοίσβος με τον Ανδρεάδη και τον Τόρες, βρήκε τον τρόπο να περάσει μπροστά με 17-15 και ένα σερί 6-1, σε ένα ακόμη μπλακ-άουτ του ΟΦΗ.

Με τον Μιχαίλοβιτς να σερβίρει πάνω στο φιλέ ο Φλοίσβος πέρασε με 20-18.

Με καρφί του Παπαδόπουλου στη μικρή διαγώνιο, ο Φλοίσβος έκανε το 22-20.

Από λάθος του Μπαρτντακτζιάν (ακούμπησε το φιλέ), οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 23-20.

Από νέο λάθος στην συνεργασία Μπαρντακτζιάν-Καρατζά, ο Φλοίσβος έφτασε στο σετ μπολ (24-20).

Ο Αλμπο τελείωσε το σετ με 25-21.

Και στο δεύτερο σετ, ο ΟΦΗ χωρίς διάρκεια στο παιχνίδι του.

Προηγήθηκε με 11-14, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-1 πέρασαν με 17-15 και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα, για να πάρουν εύκολα και αυτό το σετ με 25-21 και να κάνουν το 2-0 σε βάρος του ΟΦΗ.

Το τρίτο σετ

Με καλή ψυχολογία και πολλά λάθη στο σερβίς ο ΟΦΗ, έμεινε πίσω με 5-1, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.

Με άσο του Άλμπο, ο Φλοίσβος πέρασε με 8-3, με τον ΟΦΗ να κυνηγάει το σκορ από πολύ νωρίς.

Με την “πάιπ” του Τόρες, ο Φλοίσβος πέρασε με +4 (9-5).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν και με +6 (11-5), με έναν ΟΦΗ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης.

Με τον Τόρες να πυροβολεί από την πίσω ζώνη, προηγήθηκε με +7 (15-8).

Ο Κουβανός Τόρες ξανά από την “παιπ”, πέρασε με +8 (17-9) και με τον Παπαδόπουλο +9 (18-9), με ένα ΟΦΗ να μοιάζει να μην μπορεί να σταθεί στο παιχνίδι. Το σετ έληξε με 25-18 και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την νίκη, ενώ ο ΟΦΗ δέχθηκε την πρώτη του ήττα, στη χειρότερη του εμφάνιση στη φετινή σεζόν.

O τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Αντωνιάδης, ανέφερε μετά το παιχνίδι, ότι “βρεθήκαμε σε πολύ κακή μέρα. Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα, που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Είναι η πρώτη μας ήττα και θα πρέπει να τη διαχειριστούμε. Θα δούμε τα λάθη μας και θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε”.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-18.

ΟΦΗ (Νίκος Αντωνιάδης): Ρουσόπουλος, Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Καγιαλής, Γκόνας, Μιχελάκης (λ)/ Καρατζάς, Κόκκινος, Καφαντάρης, Ρουμελιωτάκης,  Μπαρντακτζιάν.

ΕΧΑΣΑΝ ΜΕ 3-2 ΑΛΛΑ ΠΗΡΑΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΠΟΝΤΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ ΟΦΗ

Μετά απο ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, στο οποίο έσπασαν καρδιές, τα κορίτσια του ΟΦΗ,  βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ (25-13, 25-22) στην Αθήνα απο την Ένωση Ιλίου, το γύρισαν με επική ανατροπή (27-29, 28-30) και ισοφάρισαν σε 2-2, είχαν ματς μπολ στο τάι-μπρέικ να κερδίσουν το παιχνίδι (13-14), αλλά τελικά το έχασαν (16-14) και η ήττα με 3-2, τους έδωσε τουλάχιστον, τον παλικαρίσιο πόντο, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του βόλεϊ στην Α2 κατηγορία.

Τα κορίτσια του Νίκου Προύφα, μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 (25-13, 25-22), αλλά μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Ο ΟΦΗ έγινε ανταγωνιστικός, προηγήθηκε με 20-23, αλλά οι γηπεδούχες έκαναν μεγάλη επιστροφή και έφτασαν σε τρία ματς μπολ (24-23, 26-25, 27-26).

Με κρίσιμους πόντους απο την Πρινιωτάκη και την Αραμπατζή, ο ΟΦΗ πήρε το σετ με 27-29 και έμεινε ζωντανός.

Θρίλερ, ήταν και το τέταρτο σετ. Και σε αυτό, ο ΟΦΗ βγήκε νικητής με 28-30 με την Μαριάτου να παίρνει τον καθοριστικό πόντο για το 2-2.

Στο ται-μπρέικ ο ΟΦΗ, έφτασε στο ματς μπολ (13-14) με πλασέ της Πρινιωτάκη, αλλά οι έμπειρες γηπεδούχες με ένα σερί 3-0 πήραν το σετ και τη νίκη με 3-2.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Προύφας, είχε μόνο καλά λόγια να πει για τις αθλήτριες του.

“Είμαι περήφανος για τις αθλήτριες μου, γιατί δίνουν τα πάντα και κερδίζουν επάξια τον θαυμασμό και το σεβασμό όλων.

Δεν είχαμε καλό ξεκίνημα, αλλά το γυρίσαμε και στο ται-μπρέικ το φέραμε στο ματς μπολ για να κερδίσουμε. Παρ’ ότι δεν τα καταφέραμε και πήραμε μόνο τον πόντο, θέλω να ευχαριστήσω τις αθλήτριες μου και ειδικά κάποια κορίτσια που έπαιξαν τραυματίες και μας βοήθησαν πολύ. Είμαι πολύ αισιόδοξος για τη συνέχεια” τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

Τα σετ: 25-13, 25-22, 27-29, 28-30, 16-14.

ΟΦΗ (Νίκος Προύφας): Καλουτσάκη, Πρινιωτάκη, Παπουλίδου, Μαριάτου, Bεργετάκη, Αραμπατζή, Φανιουδάκη Ν., Πετροπούλου,, Πιτσούλη, Κοζωνάκη, Φανιουδάκη Ελ (λ), Γκιζιώτη.