Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική

Ήττα 1-0 για την Εθνική μας Ομάδα ποδοσφαίρου Γυναικών από την αντίστοιχη της Ουκρανίας, για την 4η αγωνιστική του Nations League στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, σε μια αναμέτρηση όπου οι ελληνίδες παίκτριες προσπάθησαν αρκετά, αλλά αυτή τη φορά χωρίς να καταφέρουν να κάνουν την ανατροπή.

Παρά την καλή εμφάνιση και την πίεση προς την Ουκρανία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Γυναικών γνώρισε την ήττα από την αντίστοιχη της Ουκρανίας 1-0, αποτέλεσμα που παρατείνει την αγωνία για την 3η θέση, και την αποφυγή του υποβιβασμού στην 3η κατηγορία.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένος, με τις δύο ομάδες να κοιτάζουν περισσότερο τις άμυνές τους και τις φάσεις να είναι λιγοστές. Σε μια από αυτές η Σπυριδωνίδου στο 21′ βρέθηκε απέναντι στην Κέλιουσικ, με την τελευταία να αποκρούει το σουτ της.

Λίγο αργότερα στο 27’, η Σαρρή ξέφυγε όμορφα από τα αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφερε η Εθνική μας το πέτυχε η Ουκρανία όταν στο 32’ άνοιξε το σκορ. Η Πέτρικ με ωραίο φάουλ οδήγησε τη Νάση σε δύσκολη επέμβαση, με τη μπάλα να κτυπά στο δοκάρι, να φτάνει στην Απανασένκο και αυτή με σουτ από το ύψος του πέναλτι να σημειώνει το 1-0.

Στην επανάληψη η Εθνική μας πίεσε περισσότερο και είχε καλές στιγμές με την Μάρκου στο 47′ να βλέπει το σουτ της φεύγει άουτ, όπως και αυτό της Σαρρή στο 57′. Οι (τυπικά) γηπεδούχες απείλησαν χωρίς ουσία στο 61′ και το 74′ με τις Αντρούχιν και Χλουστσένκο αντίστοιχα, με την Ελλάδα να “απαντά” στο 75′ με την Γεωργαντζή, το σουτ της οποίας πέρασε λίγο άουτ.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Κέλιουσικ, Πέτρικ, Σμάτκο, Κόρσουν, Ποντόλσκα, Σέμκιβ, Απανατσένκο, Οβντίτσουκ (51’ Αντρούχιν), Κράβτσουκ, Χίριν (79’ Παντσουλάγια), Χλουστσένκο (88’ Καλίνινα).

ΕΛΛΑΔΑ: Νάση, Πατερνά (63’ Γεωργίου), Παλαμά, Σιδηρά, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή, Κόγγουλη (88’ Παπαδοπούλου), Γιαννακά (56’ Μωραϊτου), Σπυριδωνίδου (63’ Γεωργαντζή).