26.8 C
Ηράκλειο

Δες τον καιρό

Προκρίση για τα Χανιά τώρα… ΟΦΗ

Νίκη πρόκριση με ανατροπή για τα Χανιά, καθώς μολονότι δυσκολεύτηκαν στο τέλος με μεγάλη προσπάθεια ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν τη νίκη 2-1 και μαζί την πρόκριση για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου και θα αντιμετωπίσουν τον ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο 10ο λεπτό έχασαν καλή ευκαιρία όταν ο Ποζατζίδης βρέθηκε απέναντι στον Καλογεράκη, χωρίς όμως να μπορέσει να τον νικήσει, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Καλλέργη πέρασε λίγο άουτ.

Το σκορ άνοιξε στο 23′ όταν η Κοζάνη κέρδισε πέναλτι με τον Ποζατζίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καλέργης στέλνοντας όμως τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στο κορμό του Καλογεράκη, για να κάνει την προβολή ο Πάνος, τη μπάλα να κτυπά και πάλι στο δοκάρι και στη συνέχεια στο κορμί του Έντγκαρ και να καταλήγει στα δίχτυα, για να γίνει το 1-0, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά αύξησαν την πίεσή τους και είχαν καλή στιγμή με τον Κόλα στο 55, ενώ στο 66′ είχαν δοκάρι με τον Μιούλερ και στο 72′ νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσέλιο, για να έρθει η ισοφάριση στο 73′, με κεφαλιά του Μπάτζιου.

Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη συνέχισαν να πιέζουν και στο 87′ πέτυχαν το πολυπόθητο γκολ της πρόκρισης όταν μετά από σέντρα του Κόλα ο Τσέλιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Κούφας, Ιτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (68’ Τάτσης), Αποστολίδης (56’ Ελ Ιντρίσι), Γραμμένος (80’ Σιατραβάνης), Ποζατζίδης (68’ Κανούλας)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (46’ Σερβιλάκης), Κατσούρρι (71’ Μάναλης), Σέχου (46’Μπάτζιος), Μαζουλουξής, Τσορνομάζ, Τσέλιος , Εντγκαρ (46’ Λεμονής), Κόλα, Ελευθεριάδης (66’ Μιούλερ), Βουό