Ούτε τον Βόλο των 10 παικτών δεν κατάφερε να κερδίσει ο ΟΦΗ

Τρία ακυρωθέντα γκολ για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι, τα δύο στο πρώτο ημίχρονο, όμως το τελευταίο, στο 90′ από τον Μεγιάδο ήταν που στοίχισε την ανατροπή του στο ματς.

Ο Βόλος ήταν αυτός που σχεδόν από το… πουθενά προηγήθηκε στο ματς με τον Κόμπα στο 40′, όμως στο τέλος του πρώτου μέρους έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκαρσία, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ που έπαιξε με το μαχαίρι στα δόντια για να φτάσει στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε σε 1-1 με ένα απίστευτο γκολ του Τοράρινσον όμως δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω αν και σκόραρε στο 90′ με τον Μεγιάδο, το τρίτο γκολ που ακυρώθηκε στο παιχνίδι για εκείνον, τέταρτο συνολικά στο ματς, αφού και ο Μωραΐτης είδε το γκολ που πέτυχε στο ματς να ακυρώνεται όντας εκτεθειμένος.

Αρκετά καλός ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά στο Γεντί Κουλέ με τον ΟΦΗ να έχει μία φάση που ακυρώθηκε με τον Μοσκέρα λόγω οφσάιντ και τον Βόλο να μην καταφέρνει από ένα λάθος του Καρώ, καθώς ο Μπάουμαν αντέδρασε στιγμιαία και αποσόβησε το μοιραίο στο 7′.

Στο 14′ σημειώθηκε η πρώτη αξιόλογη φάση για τον ΟΦΗ, με τον Καρώ να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τοράρινσον και τον Κόστιτς να αποκρούει. Ο Βόλος απάντησε στις ευκαιρίες στο 20′ με τον Γκαρσία να αναγκάζει σε σωτήρια επέμβαση τον Μπάουμαν.

Στο 23′ ήρθε το πρώτο γκολ που ακυρώθηκε για τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αμπάντα έβγαλε την σέντρα από αριστερά, ο Γκαγιέγος σούταρε με τη μία, η μπάλα κόντραρε και ο Μαρινάκης που επωφελήθηκε από την κόντρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 32′ ξανά από τα πόδια του Αμπάντα προήλθε το δεύτερο ακυρωθέν γκολ για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι. Ο Γάλλος αριστερός μπακ-χαφ του ΟΦΗ εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Τοράρινσον πήρε την κεφαλιά, ο Καρώ άθελα του ανέκοψε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, η οποία έφτασε και πάλι στον Τοράρινσον, που έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντίκο που με ένα άγγιγμα με το κεφάλι σκόραρε, αλλά όπως υπέδειξε το VAR ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 42′ ήρθε η ψυχρολουσία στο “Γεντί Κουλέ” με τον Βόλο να ανοίγει το σκορ με τον Κόμπα. Γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες των φιλοξενούμενων, σε θέση βολής ο Κόμπα νίκησε τον Μπάουμαν, ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, όμως το VAR είχε διαφορετική άποψη και μέτρησε κανονικά το γκολ, αφού ο Μαρινάκη ήταν ξεχασμένος και κάλυπτε τους πάντες.

Το τέλος του ημιχρόνου έκρυβε κι άλλες συγκινήσεις στο ματς, καθώς ο Βόλος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκαρσία που άφησε την ομάδα του με 10. Το γεγονός αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί άμεσα ο ΟΦΗ, όμως ο Κόστιτς είχε απάντηση στην φοβερή κεφαλιά του Μοσκέρα, με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου στο Γεντί Κουλέ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Βάλντας Νταμπράουσκας έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του με έναν και μόνο σκοπό να φτάσει στην ανατροπή, περνώντας στο ματς τον Φελίπε αντί του Γκαγιέγος. Στο 47′ η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μοσκέρα να διανύει μέτρα με τη μπάλα και να κάνει το σουτ, το οποίο κατέληκε δίπλα από το δοκάρι του Κόστιτς. Στο 50′ ο Αμπάντα έκανε το σουτ, το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Βόλου.

Στο 53′ ο ΟΦΗ άγγιξε το 1-1 με το πλασαριστό σουτ του Μοσκέρα να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόστιτς, με την κρητική ομάδα όμως να ισοφαρίζει στο ματς λίγα λεπτά αργότερα.

Στο 60′ ο Τοράρινσον με έναν «κεραυνό» ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΟΦΗ, σηκώνοντας στο… πόδι το “Γεντί Κουλέ”, που είχε τουλάχιστον μισή ώρα για να κάνει την ολική ανατροπή στο ματς.

Στο 70′ ο Βόλος σκόραρε με τον Μωραΐτη όμως μέσω του VAR το γκολ ακυρώθηκε και το 1-1 παρέμεινε, με τον ΟΦΗ να φτάνει κοντά στην ανατροπή στο 77′ όταν ο Αμπάντα εξαπέλυσε ένα πανομοιότυπο σουτ με αυτό του Τοράρινσον στο γκολ της ισοφάρισης, όμως ο γκολκίπερ του Βόλου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 90′ ο Μεγιάδο σκόραρε το γκολ της ανατροπής, το οποίο όμως ακυρώθηκε με την συμβολή του VAR, με τον Ντίκο να είναι εκτεθειμένος την ώρα που σούταρε ο Αργεντίνος μέσος του ΟΦΗ και να επηρεάζει τη φάση σύμφωνα, με τον Ζαμπαλά αλλά και τον Ανδριανό που πήγε να δει τη φάση.

Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Λάρσον πήγε να πάρει το παιχνίδι μόνος του, όμως τα σουτ που επιχείρησε κόντραραν στους αντίπαλους αμυντικούς, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος και τον ΟΦΗ να μένει χωρίς νίκη στο “Γεντί Κουλέ” απέναντι σε ομάδες που είναι εκτός 6άδας.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας, 3-4–1-2): Μπάουμαν-Καρώ, Πασαλίδης, Τοράρινσον- Μαρινάκης (85′ Λάρσον), Αμπάντα (78′ Νέιρα)-Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγιέγος (46′ Φελίπε)-Μοσκέρα (62′ Ριέρα), Ντίκο

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80′ Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80′ Γκλάβσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (62΄Κορνέτ), Κίτσος (46′ Μωραΐτης), Ντέλετιτς (58′ Μύγας), Γκαρσία