Ευτυχώς υπήρχε το VAR για τον ΟΦΗ-Εμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟ

Ούτε με τον…αποδεκατισμένο απο απουσίες Παναθηναικό, κατάφερε να κερδίσει ο ΟΦΗ και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Γεντί Κουλέ.

Ο ΟΦΗ πήρε βέβαια, τον πρώτο του βαθμό με το 0-0, αλλά η εμφάνιση του, ήταν για μια ακόμη φορά, πολύ κακή.

Το VAR, ουσιαστικά, ήταν εκείνο που έσωσε τον ΟΦΗ, απο μια ακόμη ήττα, καθώς ο Παναθηναικός σκόραρε δυο φορές με τους Μακέντα και Καμπετσή, αλλά τα γκολ των πρασίνων (σωστά) ακυρώθηκαν.

Ο Παναθηναικός, που εκτός απο τα δυο ακυρωθέντα γκολ είχε και δοκάρι με τον Μακέντα, ήταν καλύτερος του αναμενομένου, ενώ ο Γιώργος Δώνης, είχε την ευκαιρία να δώσει και χρόνο σε νέα παιδιά, που άρπαξαν την ευκαιρία.

Ο ΟΦΗ απο την άλλη…κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο με τα προηγούμενα παιχνίδια. Χρειάζεται φρεσκάδα και αυτό θα πρέπει να απασχολήσει την τεχνική ηγεσία, στα επόμενα παιχνίδια.

Τραυματίας αποχώρησε ο Σεμέντο και υπάρχει μια ανησυχία για τον τραυματισμό του.

Οι φίλαθλοι του ΟΦΗ στις ταράτσες δεν σταμάτησαν να τραγουδούν σε όλο το 90λεπτο και ήταν ο…καλύτερος παίκτης του ΟΦΗ, στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Kαραντώνης (Ημαθίας).

Βοηθοί: Κουρουμπίλια (Δυτ. Αττικής), Καραγκιοζόπουλος (Ημαθίας).

4ος: Τσαμούρης (Πειραιά).

VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας), Πάτρας (Μακεδονίας).

ΟΦΗ: Ουάλεϊ, Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (68′ Μαρινάκης), Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί (68′ Στάικος) Βαζ (+90 Δεληγιαννίδης), Φιγκειρέδο, Σεμέντο (43′ Μάνος).

Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι: Σωτηρίου, Σακόρ, Νάστος, Μαρινάκης, Στάικο, Δεληγιαννίδης, Νοικοκυράκης, Βίκτορ, Μάνος.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Θεοχάρης (77′ Περέα), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Κολοβός, Μακέντα.

Στον πάγκο του Παναθηναικού οι: Ξενόπουλος, Χριστογεώργος, Ανουάρ, Ζαγαρίτης, Αθανασακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Σερπέζης, Περέα και Καμπετσής.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Η πρώτη φάση για το ΟΦΗ. Σουτ του Φιγκειρέδο απο το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Διούδης.

Kαλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκάλεπτο, πατάει καλύτερα στο γήπεδο απο τον αντίπαλο του.

16′ Mεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό. Εκπληκτική σέντρα του Χατζηγιοβάννη για τον Χατζηθεοδωρίδη, μόνος απο την μικρή περιοχή, πλασάρει πάνω απο τα δοκάρια.

17′ Απαντάει ο ΟΦΗ με τον Βαζ να πλασάρει και τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ.

31′ Ο ΟΦΗ απειλεί με τον Βάζ, να σουτάρει έξω απο την περιοχή και την μπάλα να φεύγει άουτ.

33′ Νέα μεγάλη φάση για τον Παναθηναικό. Σέντρα του Μακέντα, δεν πρόλαβε την μπάλα ο Χατζηγιοβάννης για να τη στείλει στα δίχτυα.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Βαζ.

Mετά το πρώτο 15λεπτο, ο Παναθηναικός έχει πάρει τα ηνία του αγώνα στο Γεντί Κουλέ και έχει χάσει σημαντικές ευκαιρίες.

37′ Σέντρα του Σεμέντο, γυριστή κεφαλιά του Ναμπί, δεν πρόλαβε ο Φιγκειρέδο να τη σπρώξει στα δίχτυα.

43′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο φεύγει απο το γήπεδο, τραυματίας και υπάρχουν φόβοι για θλάση. Αμέσως το ιατρικό τιμ ζήτησε αναγκαστική αλλαγή. Τη θέση του πήρε ο Μάνος.

Ημίχρονο 0-0 στο Γεντί Κουλέ για ΟΦΗ και ΠΑΟ.

Xωρίς άλλη αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

51′ Καλή στιγμή για τον Παναθηναικό. Ο Μπουζούκης έδωσε στον Κουρμπέλη στη μικρή περιοχή, ωστόσο αυτός δεν έκανε καλό κοντρόλ για να πλασάρει.

58′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναικό. Απο σέντρα του Χατζηγιοβάννη, ο Μακέντα έκανε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε απο τα χέρια του Γουάιλι και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Τυχερός ο ΟΦΗ στη φάση αυτή. Ολέθριο το λάθος που πήγε να γίνει απο τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ!

61′ Ο Παναθηναικός σκοράρει με τον Μακέντα, αλλά η βοηθός Κουρουμπίλια, σηκώνει τη σημαία. Με χρήση VAR το γκολ ακυρώνεται!

72′ Καλή προσπάθεια και σουτ απο τον Στάικο, η μπάλα λίγο άουτ.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Ανουάρ.

80′ Ο Παναθηναικός απειλεί με τον Μακέντα να βγάζει μόνο του τον Περέα, αλλά αυτός δεν πλάσαρε, αλλά προτίμησε να δώσει πάσα και η ευκαιρία χάθηκε.

81′ Βάζει τα πιτσιρίκια μέσα ο Δώνης. Αλεξανδρόπουλος και Σκεπεντζής, αντί των Μπουζούκη και Αγιουμπ.

84′ Το 0-1 για τον Παναθηναικό. Ο Κουρμπέλης έβγαλε έξοχη μπαλιά για τον Καμπετσή, ο οποίος πλάσαρε κάτω απο τα πόδια τον Γουάιλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

84′ Το 0-1 για τον Παναθηναικό. Ο Κουρμπέλης έβγαλε έξοχη μπαλιά για τον Καμπετσή, ο οποίος πλάσαρε κάτω απο τα πόδια τον Γουάιλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Με τη χρήση VAR το γκολ ακυρώνεται για χέρι του Περέα! Δεύτερο γκολ του Παναθηναικού ακυρώνεται!

Το 0-0 παραμένει.

88′ Απευθειας φάουλ του Στάικου, η μπάλα άουτ.