Ο Φετφατζίδης και ο αποδεκατισμένος Αρης …πλήγωσαν το γόητρο του ΟΦΗ

Ο Άρης, παρά τα τεράστια αγωνιστικά προβλήματα, επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ με σκόρερ τον Γιάννη Φετφατζίδη (14′) και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την 5η θέση. Χαμένο πέναλτι και δοκάρι για τον ΟΦΗ με τον Ζοάο Φιγκεϊρέδο που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Αρη, ο τερματοφύλακας  Κουέστα που απέκρουσε το πέναλτι του Ζοάο Φιγκεϊρέδο στο 53ο λεπτό. Αντίθετα, ο Βραζιλιάνος ήταν μοιραίος για τον ΟΦΗ, καθώς πέρα από το χαμένο πέναλτι, είχε δοκάρι στο 77′, ενώ αποβλήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

VAR: Κοτσάνης (Δράμας)

ΑVAR: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης (85′ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (85′ Βίκτορ), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ναμπί (78′ Νοικοκυράκης), Στάικος (65′ Σεμέντο), Βαζ, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο.
ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ (71′ Σόουζα), Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες, Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης (85′ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8′ H πρώτη ευκαιρία του ΟΦΗ. Διαγώνιο σουτ του Στάικου, η μπάλα άουτ.

14′ Το 0-1 για τον Αρη. Ο Φετφατζίδης με πλασέ ανοίγει το σκορ σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

19′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ σε κεφαλιά του Φιγκειρέδο, η μπάλα φεύγει άουτ.

29′ Kίτρινη κάρτα στον Φιγκειρέδο.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Κόρχουτ.

33′ Διπλή ευκαιρία για τον Αρη. Πρώτα σε σουτ του Μαρτίνες, έδιωξε ο Γουάιλι και εν συνεχεία σουτ του Μαντσίνι, μπλόκαρε ο γκολκίπερ του ΟΦΗ.

35′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη, σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Ρόουζ με τη μπάλα να φεύγει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

42′ Σουτ του Γκάμα μέσα απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.

+45 Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Μπρούνο Γκάμα σουτάρει μέσα απο την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει λίγο έξω απο τα δοκάρια!

Ημίχρονο 0-1 στο Ηράκλειο.

50′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ σε ανατροπή του Φιγκειρέδο, μέσα στην περιοχή. Διαμαρτύρονται για οφσάιντ οι παίκτες του Αρη. Γίνεται έλεγχος απο το VAR. Παραμένει η απόφαση του διαιτητή. Το εκτελεί ο Φιγκειρέδο, αποκρούει ο Κουέστα! Παραμένει το 0-1.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαγκαλιάνη.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη.

58′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Φιγκειρέδο, να αστοχεί στο τετ-α-τετ με τον Κουέστα. Πάνω απο τα δοκάρια, η μπάλα στο πλασέ του Βραζιλιάνου επιθετικού.

65′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο αντί του Στάικου

66′ Σουτ του Φιγκεϊρέδο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Κουέστα.

71′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σόουζα αντί του τραυματία Κόρχουτ.

77′ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ. Μετά απο φάση διαρκείας, ο Φιγκειρέδο, με σουτ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουέστα! Παραένει το 0-1.

78′ Στη θέση του Ναμπί, ο Νοικοκυράκης.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη να κάνει το 0-2. Ο Μαντσίνι, απέναντι στον Ουάιλι, πλασάρει άουτ. Παραμένει το 0-1.

82′ Κίτρινη κάρτα στο Νέιρα.

85′ Αλλαγή για τον Άρη. Εκτός ο Φετφατζίδης και στη θέση του ο Διαμαντόπουλος.

86′ Σούτ του Βαζ, η μπάλα άουτ.

87′ Δυο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Μέσα οι Μπράουν και Βίκτορ. Εξω Μαρινάκης και Γιαννούλης.

Επτά λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις!

+90 Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή.

+90 Κίτρινη κάρτα στον Φιγκειρέδο. Είναι η δεύτερη και ο επιθετικός του ΟΦΗ, αποβάλλεται. Με δέκα παίκτες ο ΟΦΗ.

+90 Κίτρινη κάρτα στον Κουέστα.

Τελικό αποτέλεσμα 0-1. Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τον αποδεκατισμένο Αρη και παραμένει χωρίς νίκη στα πλέι-οφ, ενώ πλέον ο Αρης είναι στο +5 στην πέμπτη θέση.