Ο Ιωνικός έκανε φύλλο και φτερό την άμυνα των Χανίων και βαριά ήττα στη Νίκαια

Τα Χανιά παρέπαιαν στη Νίκαια, οι γηπεδούχοι διέλυσαν την, μέχρι πρότινος, καλύτερη άμυνα της Super League 2 φορτώνοντας την με πέντε γκολ δείχνοντας πως στις επόμενες επτά αγωνιστικές των play offs δεν επιτρέπονται ξανά τα ίδια παιδικά και τραγικά λάθη που έκαναν οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη στη Νίκαια.

Το χειρότερο ξεκίνημα που μπορούσαν να κάνουν, έκαναν τα Χανιά στη Νίκαια γνωρίζοντας βαριά ήττα στην πρεμιέρα των play offs από τον Ιωνικό. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο έξυπνα, ήταν εύστοχοι στις φάσεις που έκαναν μέσα στην περιοχή των Χανίων που παρότι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν, πλήρωσαν παραδειγματικά τα σοβαρά αμυντικά λάθη που παρουσίασαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα.

Τα Χανιά πλήρωσαν την αφέλεια τους, ο Σπανός ακολούθησε μια πολύ έξυπνη τακτική αφήνοντας την μπάλα στους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Ταουσιάνη που δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που έκαναν με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με ήττα

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

Ο Γιάννης Ταουσιάνης παρέταξε τα Χανιά δίχως εκπλήξεις στην ενδεκάδα τους: Ο Κλέιμαν ήταν κάτω από τα δοκάρια, την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι, Σιλά, στην μεσαία γραμμή ήταν οι Τσέλιος, Ντίας, Λεμονής ενώ την επιθετική τριάδα αποτελούσαν οι Μιούλερ, Νίλι και Μάναλης.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη ένταση, το γήπεδο ήταν γεμάτο και τα Χανιά κατάφεραν ν’ απειλήσουν πρώτα όταν στο 4ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Μιούλερ να δίνει καταπληκτική πάσα στον Μάναλη που με σουτ από το μισό μέτρο είδε τον Γκέλιο να κάνει τεράστια επέμβαση και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Και αντί να γίνει το 0-1, τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 1-0 έπειτα από τραγικό λάθος του Χρήστου Μπάτζιου. Ο αρχηγός των Χανίων έχασε την μπάλα από τον Ροντρίγκες, αυτός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σάλαζαρ, έδωσε την μπάλα στον τελευταίο που σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για τον Ιωνικό.

Σαν να μην έφτανε το 1-0, τρία λεπτά μετά ήρθε και το 2-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάλαζαρ, ο Ούγκο Σόουζα πήδηξε πιο δυνατά και με καρφωτή κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ιωνικό.

Τα Χανιά δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο 2-0 και στο 16ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για να μειώσουν με τον Μάναλη να πασάρει για τον Ντίας όμως ξανά ο Γκέλιος είπε “όχι” διατηρώντας το 2-0. Νέα ευκαιρία για τα Χανιά, στο 21′ με το σουτ του Μιούλερ να φεύγει άουτ ενώ ακόμα μια μεγάλη φάση χάθηκε στο 31′ όταν ο Γκέλιος πρόλαβε τον Μάναλη και μπλόκαρε την μπάλα πριν εκείνος την “τσιμπήσει”.

Ο Δημήτρης Σπανός άφησε την μπάλα στους φιλοξενούμενους, προστατεύοντας την περιοχή του και στο 43′ ήρθε και το 3-0 από νέο τραγικό λάθος της άμυνας του, όταν εκτελέστηκε το φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, ο Οικονομίδης έπιασε στον ύπνο τους αμυντικούς των Χανίων και με άπιαστο σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ιωνικού.

Το 3-0 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να έχουν ευστοχία 100% στις φάσεις που έκαναν σε αντίθεση με τα Χανιά που είδαν τον Γκέλιο να λέει όχι σε όλες τις φάσεις που δημιούργησαν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιάννης Ταουσιάνης πέρασε στο παιχνίδι Κόλα, Παναγιώτου, βγάζοντας Σιλά και Κατσούρρι με τον Νίλι να πηγαίνει σε θέση δεξιού μπακ. Ο Ιωνικός είδε να του βγαίνουν όλα μέσα στο παιχνίδι και στο 52′ o Nτάουντα με ένα καταπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κλέιμαν και με έναν κεραυνό έκανε το 4-0 για τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού.

Τα Χανιά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν, πέντε λεπτά αργότερα, σε 4-1 με το γκολ του Νίλι έπειτα από πάσα του Κόλα.

O Ιωνικός έχοντας πλέον προβάδισμα τριών τερμάτων συνέχισε ν’ αφήνει την μπάλα στα Χανιά που δημιούργησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να μειώσουν ακόμα περισσότερο με τους Μάνο και Νίλι με τον Γκέλιο να λέει ξανά όχι στον Ισπανό με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να είναι ένας εκ των mvp της ομάδας του.

Η άμυνα των Χανίων παρέπαιε αφού κάθε επίθεση του Ιωνικού μύριζε γκολ και στο 83′ ήρθε το κερασάκι στην τούρτα για τον Ιωνικό με τον Οικονομίδη να κάνει το 5-1 έπειτα από την ασίστ του Πέτρου Γιακουμάκη.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Γιαννουκάς (Δωδεκάνησου)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Οικονομίδης (86′ Γουακάσο), Σόουζα, Τασουλής, Γκοράνοβ, Ζάχαβι, Γκίνης, Λινάρδος (64′ Γιακουμάκης), Ροντρίγκεζ (86′ Δρίτσας), Γκαρντάφσκι (46’ Οικονομόπουλος), Σαλαζάρ (45’ Ντάουντα)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι (46’ Κόλα), Σιλά (46’ Παναγιώτου), Τσέλιος (55′ Μάνος), Ντίας (77′ Τσορνομάζ), Λεμονής, Μιούλερ, Νίλι, Μάναλης