Ο Γιούχτας τις ευκαιρίες και τα δοκάρια, ο Διαγόρας τη νίκη…

Παρά την πληθώρα ευκαιριών που είχε, ο Γιούχτας δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στη Ρόδο και τον αγώνα με τον Διαγόρα, από τον οποίο γνώρισε την ήττα 1-0, για την 5η αγωνιστική των Play Outs της Super League 2.

Η κρητική ομάδα είχε την ανωτερότητα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με αποκορύφωμα τα δυο δοκάρια που είχε με τον Βρεττό στο 28′ και τον Νοικοκυράκη στο 41′, έχοντας παράλληλα και άλλες καλές στιγμές για γκολ.

Αυτό που δεν κατάφερε η ομάδα των Αρχανών, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στο 38′ άνοιξαν το σκορ με τον Μανιά, σε μια φάση που προήλθε από αυστηρό και αμφισβητούμενο φάουλ που δόθηκε εις βάρος του Γιούχτα.

Το φιλμ του αγώνα

10’ Ευκαιρία για τον Γιούχτα, με τον Αλεξόπουλο να πλασάρει μέσα απ’ την περιοχή στέλνοντας την μπάλα σε σώματα.
12’ Σουτ από τον Μανωλακη η μπάλα πάνω απ’ την εστία του Πρινιωτάκη.
28’ Δοκάρι για τον Γιούχτα! Ο Βρεττός δοκίμασε το σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, με την μπάλα να τραντάζει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λαδά ο οποίος δεν πρόλαβε να αντιδράσει.
32’ Νέα καλή στιγμή για τον Γιούχτα. Ο Νοικοκυράκης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω απ’ την περιοχή και με σέντρα βρήκε τον Κόλα όπου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
38’ ΓΚΟΛ για τον Διαγόρα. Ο Μανιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
41’ Δεύτερο δοκάρι για τον Γιούχτα! Ο Νοικοκυράκης απ’ το ύψος του πέναλτι με πλασέ στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λαδά.
51’ Καλή στιγμή για την κρητική ομάδα, με τον Λώλη να κάνει την σέντρα σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω απ’ την εστία. Ο Λαδάς φάνηκε να επεμβαίνει στην φάση και να αποκρούει σε κόρνερ, με τον διαιτητή της αναμέτρησης ωστόσο να σημειώνει άουτ.
60’ Σουτ από τον Μπουτσάκη η μπάλα περνάει λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι.
63’ Καλή ομαδική ανάπτυξη απ’ τους παίκτες του Γιούχτα, με την μπάλα να καταλήγει στον Μπουτσάκη που με προβολή δεν καταφέρνει να ευστοχήσει στέλνοντας την μπάλα εκτός.
67’ Ο Μπουτσάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια.
77’ Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα των Αρχανών! Σέντρα από τον Μπουρσέλη, ο Νοικοκυράκης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα απ’ το δοκάρι του Λαδά.
80’ Ο Διαγόρας πετυχαίνει δεύτερο γκολ αλλά ακυρώνεται για χέρι του Σταματούλα.
Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τζανής (71′ Κωστανάσιος) Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης (87′ Κορνιλάκης) Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (78′ Ροβίθης) Μπρούς (87′ Κίσσας) Αλεξόπουλος, Νοικοκυράκης, Βρεττός (87′ Ορφανουδάκης).
Διαγόρας (Ράτκο Ντοστανιτς): Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης (59′ Νικόλης) Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Λούκιτς (59′ Σταματούλας) Τσιαντούλας, Αντεσίνα (24′ λ.τ. Βολάκης), Λεσάι (80′ Τσαβός) Μανιάς.