Ο Χάαλαντ πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη- Ακολουθεί ο Λεβαντόφσκι

Επικεφαλής στον πίνακα με τους κορυφαίους σκόρερ στην Ευρώπη παρέμεινε και αυτήν την εβδομάδα ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι, Έρλινγκ Χάαλαντ.

Ο νεαρός Νορβηγός, πέτυχε δύο τέρματα συμβάλλοντας τα μέγιστα στην νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μπράιτον με 3-1. Έτσι με 17 γκολ σε 11 αγώνες με τα «χρώματα» της Σίτι, παρέμεινε στην κορυφή της σχετικής λίστας, όπου τον ακολουθεί ο Πολωνός φορ της Μπαρτσελόνα, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχει σκοράρει 12 φορές σε 11 ματς.

Στον κατάλογο περιλαμβάνονται ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Αναλυτικά η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:

1) Ερλινγκ Χάαλαντ     (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία)   17 γκολ σε 11 αγώνες (924 λεπτά)

2) Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (34 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία)        12 γκολ σε  11 αγώνες (857 λεπτά)

3) Βλαντίμιρ Σιτσένοφ  (26 ετών/Ερενμπουργκ/Ρωσία)          11 γκολ σε  12 αγώνες (826 λεπτά)

4) Κουίνσι Πρόμες      (30 ετών/Σπαρτάκ Μόσχας/Ολλανδία)    11 γκολ σε 13 αγώνες (1.170 λεπτά)

5) Μάλκομ              (25 ετών/Ζενίτ Αγ.Π./Βραζιλία)       11 γκολ    14 αγώνες (1.271 λεπτά)

6) Ενερ Βαλένσια       (32 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός)   10 γκολ σε  9 αγώνες (651 λεπτά)

7) Αντόνιο Τσολάκ      (29 ετών/Ρέιντζερς/Κροατία)          10 γκολ σε 11 αγώνες (818 λεπτά)

8) Κιλιάν Μπαπέ        (23 ετών/Παρί ΣΖ/Γαλλία)             10 γκολ σε 11 αγώνες (881 λεπτά)

9) Χάρι Κέιν           (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία)             10 γκολ σε 12 αγώνες (1.268 λεπτά)

10) Φέντορ Τσαλόφ      (24 ετών/ΤΣΣΚΑ Μόσχας/Ρωσία)         10 γκολ σε 14 αγώνες (1.094 λεπτά)