Νότια Κορέα – Πορτογαλία (2-1): Έγραψε ιστορία η Κορέα του Χουάνγκ

Η Νότια Κορέα έφερε τούμπα το ματς απέναντι στην Πορτογαλία και χάρη στο γκολ του Χουάνγκ Χι Τσαν στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη με 2-1 και μαζί μια σπουδαία πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση του Μουντιάλ, στην ισοβαθμία με την Ουρουγουάη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους Κορεάτες που ήθελαν μόνο τη νίκη για να έχουν ελπίδες πρόκρισης. Μόλις στο 5ο λεπτό η Πορτογαλία πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Όρτα να εκμεταλλεύεται το ωραίο γύρισμα του Νταλότ από δεξιά και με πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο ωστόσο η ομάδα του Πάουλο Μπέντο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και προσπαθούσε να γίνει απειλητική προς την εστία των Πορτογάλων ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης νωρίς. Στο 18ο λεπτό νόμιζε πως το βρήκε, με τον Γιν-Σου Κιμ να σκοράρει αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Τελικά στο 27′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έκανε γκελ πάνω στην πλάτη του Κριστιάνο Ρονάλντο και στρώθηκε στον Γιούνγκ Γκουν Κιμ που εκτέλεσε τον Ντιόγκο Κόστα για το 1-1.

Στην επανάληψη οι Πορτογάλοι είχαν την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους, χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική προς την εστία του Κιμ. Στο 67′ ο άσος του Ολυμπιακού Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ επιχείρησε να σκοράρει με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, Ντιόγκο Κόστα ωστόσο του είπε όχι.

Η Κορέα στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έπαιξε όλα για όλα και στο 90+1′ ο Σον έφυγε στην αντεπίθεση έκανε ωραία ενέργεια, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Χουάνγκ Χι Τσαν ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που έφερε έκρηξη στο γήπεδο και στις κερκίδες, δίνοντας έτσι στην ασιατική ομάδα τη νίκη και την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ: Κιμ Σονγκ-Γκιου, Γιν-Σου Κιμ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ, Χουάνγκ Ίνμπομ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο, Λι Γάεσουνγκ, Κιμ Μουν Χουάν, Κανγκ-Ιν Λι, Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Κουνγκ-Γον Γουόν

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Αντόνιο Σίλβα, Κανσέλο, Ρούμπεν Νέβες, Ματέους Νούνιες, Βιτίνια, Ζοάο Μάριο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ρικάρντο Όρτα