Νίκησε τον ΠΑΟ Β’ και… περιμένει

Ο Γιούχτας νίκησε 2-1 τον ΠΑΟ Β’ στις Αρχάνες για την 8η αγωνιστική των Play Outs της Super League 2 και πλέον περιμένει την αναμέτρηση της Πέμπτης ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Διαγόρα, προκειμένου να ξέρει αν θα συνεχίσει να ελπίζει σε παραμονή του, καθώς αν νικήσει η ομάδα της Αχαΐας, οι “πράσινοι” θα υποβιβαστουν στη Γ’ Εθνική.

Τη νίκη που διατηρεί ακόμα τις λιγοστές είναι η αλήθεια ελπίδες που έχει για να παραμείνει στην κατηγορία πήρε ο Γιούχτας επικρατώντας 2-1 του ΠΑΟ Β’ και πλέον ελπίζει σε ήττα της Παναχαϊκής από τον Διαγόρα για να συνεχίσει την προσπάθεια της παραμονής, καθώς σε αντίθετη περίπτωση θα επιστρέψει στη Γ’ Εθνική.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και μόλις στο 3ο λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Κορνιλάκης βρέθηκε απέναντι απ’ τον Ξενόπουλο και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δοκάρι στο 12′ σε προβολή του Νταμπίζα και ισοφάρισαν στο 28′ όταν και πάλι ο Νταμπίζας βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Πρινιωτάκη και σημείωσε το 1-1.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα των Αρχανών ήρθε στο 58′ όταν ο Νοικοκυράκης τροφοδότησε έξυπνα τον Κωστανάσιο και αυτός με ψύχραιμο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Το φιλμ του αγώνα:
3’ ΓΚΟΛ για τον Γιούχτα! Ο Κορνιλάκης βρέθηκε απέναντι απ’ τον Ξενόπουλο και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
12’ Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από προβολή του Νταμπίζα.
25’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα! Ο Βρετός έβγαλε την σέντρα απ’ τα αριστερά με τον Λώλη να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι.
28’ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Ο Νταμπίζας βρέθηκε απέναντι απ’ τον Πρινιωτάκη και με πλασέ ισοφάρισε.
36’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Λώλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι. Η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ. Στην επαναφορά, ο Liporace με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.
37’ Μακρινό σουτ απ’ τον Βρετό η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.
43’ Ο Νοικοκυράκης βγάζει καλή σέντρα απ’ τα δεξιά με τον Βρετό να παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
44’ Μακρινό σουτ απ’ τον Κωστανάσιο ο Ξενόπουλος μπλοκάρει.
51’ Σουτ απ’ τον Φουρτάδο εξω απ’ την περιοχή η μπάλα περνάει ψηλά.
54’ Ωραία προσπάθεια απ’ τον Βρετό που προσπέρασε δυο ποδοσφαιριστές απ’ τα δεξιά, με το πλασέ του να καταλήγει πάνω απ’ την εστία αφότου κόντραρε σε σώματα.
57’ Διπλή αλλαγή για τον Γιούχτα. Μπουρσέλης και Μπουτσάκης αντικαθιστούν τους Κορνιλάκη και Δασκαλακη.
58’ ΓΚΟΛ για τον Γιούχτα! Ο Νοικοκυράκης έσπασε πολύ ωραία την μπάλα στην περιοχή απ’ τα αριστερά, με τον Κωστανάσιο να πλασάρει και να βάζει ξανά τον Γιούχτα μπροστά στο σκορ.
65’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ’ τον Βρετό η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
73’ Ο Μπρους αντικαθιστά τον Βρετό.
77’ Με δέκα παίκτες μένει ο Γιούχτας. Ο Πολυχρόνης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα έπειτα από μαρκάρισμα με αποτελεσμα να αποβληθεί.
80’ Ο Κίσσας αντικαθιστά τον Κωστανάσιο.
85’ Επικίνδυνο γύρισμα του Σιδερα η μπάλα περνάει παράλληλα απ’ την εστία και καταλήγει εκτός.
90’ Με δέκα παίκτες και το Παναθηναϊκός. Ο Σιδέρας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Κόλα.

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Βρετός (Bruce 71’) Τζανής, Liporace, Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης, Νοικοκυράκης, Κωστανάσιος (Κίσσας 80’) Κορνιλάκης (Μπουρσέλης 58’) Δασκαλάκης (Μπουτσάκης 58’).
Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδέρας, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κατρής, Furtado, Κυριόπουλος (Τουρκοχωρίτης 71’) Προδρομίτης (Καλοσκάκης 71’) Νταμπίζας, Λαμψιάς (Κρυπαράκος 32’) Καραμπάς (Σαρδέλης 53’).