Νικηφόρο πέρασμα του ΟΦΗ από το Παγκράτι

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ, η οποία στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της National League 1 επικράτησε εκτός έδρας 78-81 του Παγκρατίου.

Δύσκολη αλλά υπέρ πολύτιμη νίκη για την ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Παγκράτι επικρατώντας 78-81 για την 21η στροφή του πρωταθλήματος της National League 1, σε έναν αγώνα που η κρητική ομάδα είχε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους όμως να προβάλουν σθεναρή αντίσταση μέχρι το τέλος.

Το Παγκράτι ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να μπορέσει να ξεφύγει, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 21-18. Στη συνέχεια οι παίκτες του ΟΦΗ πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με σωστές επιλογές μπήκαν μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 30-40.

Στη συνέχεια όμως το παιχνίδι άνοιξε και με ένα επιμέρους 26-13 στο τρίτο δεκάλεπτο το Παγκράτι κατάφερε να ροκανίσει την εις βάρος του διαφορά και να την μειώσει στους 3 πόντους 56-53 με τη λήξη της περιόδου.

Η βελτίωση και η ψυχραιμία σε άμυνα και επίθεση της κρητικής ομάδας, τη διατήρησε μπροστά στο σκορ, ακόμα και όταν το Παγκράτι έκανε την ύστατη προσπάθειά του για τη νίκη, πλησιάζοντας στους 4 πόντους 73-77, 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον ΟΦΗ να απαντά και να παίρνει τη νίκη 78-81.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παππάς με 26 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ ακολούθησε ο Μποχωρίδης με 16. 9 πόντους είχε ο Πρωτογεράκης και απο 8 οι Λιανός και Κασπίρης.

Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού ήταν: 21-18, 30-40, 56-53, 78-81

Παγκράτι (Δάγλας): Χαϊκάλης 22 (4), Γραμματίκας 13 (3), Λιακόπουλος 23, Λαμπρόπουλος 7 (1), Μιλάνοβιτς 8, Ζαρίφης 5 (1), Εζέτζα, Μπάρμπας, Ντιπτσής.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 26 (5), Σταμπουλής 8, Λιανός 8 (1), Πρωτογεράκης 9, Μποχωρίδης 16, Κασπίρης 8 (2), Ζαφειρούδης 3 (1), Πιλκούδης 3.