26.8 C
Ηράκλειο

Δες τον καιρό

Νίκη στις καθυστερήσεις η Κ19 του ΟΦΗ, ήττα η Κ17

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων Νέων του ΟΦΗ, με την Κ19 να επικρατεί 2-1 του Άρη και την Κ17 να χάνει 1-0 από τον ΟΣΦΠ.

Η ομάδα Κ19 είχε πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αποστολάκη, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις, επικρατώντας 2-1 της αντίστοιχης του Άρη στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K19.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 21’, όταν έπειτα από ωραία συνεργασία των Πιστικού και Σημαντηράκη, η μπάλα έφτασε στον Πορτοκαλλίδη, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 23’, με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να διώχνουν την μπάλα και το 1-0 να διατηρείται μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Πατεμτζή ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους στο β’ ημίχρονο, δημιουργώντας ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ. Στο 70’ ο Τακάκης σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Karaj να αποκρούει, ενώ στο 80’ ο Αποστολάκης δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Πιστικού.

Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με κεφαλιά του Σταυρόπουλου, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ απείλησε εκ νέου με τον Ζαχαριουδάκη να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον αντίπαλο γκολκίπερ να διώχνει σε κόρνερ.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στον ΟΦΗ ήρθε στις καθυστερήσεις. Μετά από ωραίο συνδυασμό των Τακάκη και Τσερεβελάκη, ο Αποστολάκης έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, σουτάροντας εύστοχα για το τελικό 2-1.

Να σημειωθεί ότι στο 85ο λεπτό πέρασε ως αλλαγή στο ματς ο Κώστας Χνάρης, στην πρώτη του συμμετοχή μετά τον τραυματισμό του τον Ιανουάριο του 2023, όταν υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Κ19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Καλαφάτης, Καρανδινός, Σημαντηράκης (70’ λ.τ. Βιδιαδάκης), Σέχου, Χότζα, Ζαχαριουδάκης, Αποστολάκης, Αδαμάκης (55’ Μερκούρης), Πορτοκαλλίδης (55’ Τακάκης), Φανουράκης (85’ Τσερεβελάκης), Πιστικός (85’ Χνάρης).

Η Κ17 του Ομίλου, παρά την προσπάθεια που κατέβαλε και τις φάσεις που δημιούργησε, ηττήθηκε 0-1 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της 2ης φάσης του Ε’ Ομίλου του πρωταθλήματος Super League K17.

Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κλειστό, χωρίς φάσεις για τις δυο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς να γίνεται απειλητικός και τον ΟΦΗ να βγαίνει στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του β’ ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 48’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου, ο Καρκατσαλής πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπουστζοκάι.

Στο 59’ ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας, ο Δάρλας έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από κάθετη πάσα του Χαραλάμπη, βγήκε σε θέση τετ α τετ και σούταρε, όμως ο Γεωργακόπουλος είχε απάντηση.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 68’ με σουτ του Τζάμαλη, με τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ να διαμαρτύρονται για φάουλ στην αρχή της φάσης. Στο 88’ η κρητική ομάδα έχασε μια ακόμη ευκαιρία, με τον Δάρλα να σουτάρει από πλάγια θέση και τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει.

Στο 90’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Βασιλακόπουλο, με το 0-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Κ17 ΟΦΗ (Θ. Ελευθεριάδης): Μπουστζοκάι, Κοζυράκης (80’ Μπεϊνάς), Νινιράκης (70’ λ.τ. Καινουργιάκης), Λαγουδάκης, Χαραλαμπάκης, Ντάγια (85’ Κωνσταντακόπουλος Α.), Χαραλάμπης, Χνάρης (70’ Πατραμάνης), Σωμαράκης, Καστελλιανάκης (70’ Παντερής), Δάρλας.