Νίκη πρόκριση ο Γιούχτας (Video)

Στην επόμενη, τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Γιούχτας ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Αστέρα Σταυρού με 3-1, χάρη στα γκολ των Πολυχρόνη, Ροβίθη και Κίσσα.

Η ομάδα των Αρχανών ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 5ο λεπτό έχασε καλή ευκαιρία για γκολ όταν μετά από κόρνερ του Νοικοκυράκη ο Αλεξόπουλος ανάγκασε τον Τσάμη σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ άνοιξε το σκορ στο 9′ με κεφαλιά του Πολυχρόνη έπειτα από σέντρα του Γελαδάρη.

Η κρητική ομάδα συνέχιζε να πιέζει και στο 28′ είχε νέα καλή στιγμή για γκολ με το σουτ του Πολυχρόνη στην αντεπίθεση να περνά άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Αστέρας έφτασε στην ισοφάριση, όταν έπειτα από αδράνεια της άμυνας του Γιούχτα ο Φράγκος πέτυχε το 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, καθώς στο 43′ ο Τσάμης με νέα εξαιρετική επέμβαση εξουδετέρωσε το σουτ του Πολυχρόνη.

Εξίσου καλοί και στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Σουργιά συνέχιζαν να πιέζουν με την υπεροχή τους να καρποφορεί στο 61′ όταν με προβολή ο Ροβίθης που είχε περάσει μόλις στον αγώνα έγραψε το 1-2. Στο 65′ η άμυνα των γηπεδούχων εξουδετέρωσε το κοντινό πλασέ του Ροβίθη, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κίσσας σημείωσε το 1-3 μετά απο κόρνερ του Βρεττού.

Ο Γιούχτας θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις όταν είχε διπλή ευκαιρία με τους Νοικοκυράκη και Βρεττό, όμως ο κορυφαίος των γηπεδούχων Τσάμης απέκρουσε ισάριθμες φορές.

Αστέρας Σταυρού: Τσάμης, Αυγουστάτος, Μαλισιώβας, Μαργαρίτης (81′ Κουδουνάς), Μόσχος (75′ Φούντας), Ακασσού, Αντωνόπουλος (81′ Κουδουνάς), Λάππας, Αλεξίου (75′ Κακαβάς), Νάτσο (20′ Δρόσος), Φράγκος.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Κόλα, Κορνηλάκης (80′ Τζανής), Φαζός, Κίσσας (60′ Ροβίθης), Μπουτσάκης (71′ Δασκαλάκης), Πολυχρόνης (46′ Μπρούς), Αλεξόπουλος (60″ Βρεττός), Γκίνη, Νοικοκυράκης.

Το ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση ο Γιούχτας, θα γίνει γνωστό από τα αρμόδια δικαστήρια της ΕΠΟ τις προσεχείς ημέρες, καθώς στο 43ο λεπτό διεκόπη λόγω σύρραξης εντός γηπέδου η αναμέτρηση ανάμεσα στον Πανθρακικό και τον Εθνικό.