Μεγάλο διπλό και πρωτιά για τα Χανιά

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τα Χανιά τα οποία επιβλήθηκαν 1-0 της Καλλιθέας στο “Γρ. Λαμπράκης” για την 6η αγωνιστική της Super League 2, η οποία την έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τα Χανιά με μια ουσιαστική και εξαιρετική εμφάνιση νίκησαν μέσα στην Καλλιθέα με 1-0, μια νίκη που έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας την κρητική ομάδα μετά από 6 αγωνιστικές.
Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι σημείωσε ο Ελευθεριάδης στο 8ο λεπτό, με την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη να είναι γενικότερα πιο ουσιαστική με πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και ανώτερη επί των γηπεδούχων.

Η κρητική ομάδα κατάφερε στην πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε να ανοίξει το σκορ με τον Ελευθεριάδη έπειτα από προσπάθεια του Μάναλη. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν, αλλά οι απειλές τους προς την εστία του Καλογεράκη προέρχονταν μόνο από στατικές φάσεις. Από την άλλη τα Χανιά δημιούργησαν ευκαιρίες μέσα από οργανωμένες επιθέσεις με κύριους εκφραστές τους Μάναλη και Μανουσάκη.

Στην επανάληψη το παιχνίδι παρέμεινε μοιρασμένο στη κατοχή, με τις δυο ομάδες να διεκδικούν το γκολ. Ωστόσο και πάλι τα Χανιά είχαν τις περισσότερες και πιο καθαρές ευκαιρίες, ενώ την ίδια στιγμή με εξαιρετική αμυντική λειτουργία δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Καλογεράκη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε “καθάρισε” τις φάσεις.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:
8’ Ο Μάναλης κάνει το γύρισμα, ο Κότσαρης χάνει την μπάλα από τα χέρια του και ο Ελευθεριάδης με κοντινή κεφαλιά σε κενή εστία ανοίγει το σκορ για τα Χανιά! (0-1)
25΄Σουτ του Μάναλη μπλοκάρει ο Κότσαρης
36’ Κεφαλιά του Λουκίνα, ο Καλογεράκης διώχνει στη γωνία του, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και φεύγει κόρνερ
39’ Κεφαλιά του Μαρότα από εκτέλεση φάουλ μπλοκάρει σταθερά ο Καλογεράκης
42’ Σκαστή κεφαλιά του Μαρότα, έπειτα από κόρνερ, Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ
43’ Νέο κόρνερ από τον Ντεμέτριους και νέα κεφαλιά του Μαρότα, καταλήγει άουτ
45+2’ Μακρινό σουτ του Μανουσάκη, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων
49’ Σουτ του Μάναλη, με δυσκολία ο Κότσαρης απομακρύνει
53’ Καλό σουτ του Μανουσάκη από πλάγια θέση διώχνει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων
54’ Από κόρνερ, κεφαλιά ο Περέιρα, η μπάλα άουτ
57’ Ο Μανουσάκης σουτάρει από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα κοντράρει, χάνει δύναμη και καταλήγει στον Κότσαρη
66′ Από φάση διαρκείας, ο Σίλβα έκανε το γυριστό, η μπάλα άουτ
73′ Κεφαλιά Μαζουλουξή από φάουλ του Σιλά, μπλοκάρει ο Κότσαρης
80′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάνο ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ έφυγε ελάχιστα άουτ

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας (46’ Μουστακόπουλος), Μαρότα, Ουές (83′ Βερτάινεν), Κυνηγόπουλος (56’ Ιωαννίδης), Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (64′ Σίλβα), Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης (46’ Μανθάτης), Λουκίνας

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (46’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής, Τσέλιος (79′ Εντγκαρ), Ντίας (22’ Τσορνομάζ), Ελευθεριάδης (66′ Κόλα), Μανουσάκης, Μάναλης (79′ Μάνος).