Μεγάλη νίκη της Εθνικής Γυναικών, 2-1 την Ουκρανία

Την πρώτη νίκη της στο UEFA Nations League σημείωσε η Εθνική μας Γυναικών επί της Ουκρανίας με 2-1 στο “Θ. Βαρδινογιάννης”, σε έναν αγώνα που παρακολούθησαν περισσότεροι από 2500 θεατές, στην πλειοψηφία τους παιδιά από ποδοσφαιρικές Ακαδημίες όλης της Κρήτης.

Μολονότι η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ της Καλίνινα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης εντούτοις οι παίκτριες του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη έδειξαν ψυχραιμία και σωστές αποφάσεις στις κρίσιμες στιγμές, έφτασαν στην ολική ανατροπή του σκορ.

Αμέσως μετά το γκολ της Ουκρανίας η Ελλάδα έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση με δύο επικίνδυνα σουτ της Σαρρή από το ύψος της περιοχής στο 5′ και το 10′, όμως αμφότερα πέρασαν ελάχιστα πάνω από το δοκάρι της Σάμσον.

Η υπεροχή της ελληνικής ομάδας καρποφόρησε στο 36′ όταν έπειτα από φάουλ της Σιδηρά, η μπάλα έφτασε στην περιοχή και με κεφαλιά τη Μάρκου έστειλε αρχικά τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα για να γίνει το 1-1, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά της Σπυριδωνίδου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Σάμσον.

Η Ουκρανία στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεζε για γκολ, χωρίς όμως να έχει κάποια κλασσική χαμένη ευκαιρία. Η Εθνική μας ισορρόπησε και στο 73′ πήρε το προβάδισμα στο σκορ, όταν η Γεωργαντζή έφυγε στην αντεπίθεση στην πρώτη της επαφή με την μπάλα καθώς είχε περάσει μόλις στον αγώνα και από τα αριστερά βρήκε την Σπυριδωνίδου, η οποία πλάσαρε ψύχραιμα και διαμόρφωσε το 2-1.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για γκολ είχε η Ουκρανία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με την κοντινή κεφαλιά της Κράβτσουκ, την οποία εξουδετέρωσε εντυπωσιακά η Νάση.

Ελλάδα: Νάση, Πατερνά, Παλαμά (78′ Μωραΐτου), Σιδηρά, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή, Κόγγουλη (15′ Παπαδοπούλου, 70 Γεωργαντζή), Σπυριδωνίδου, Γαιννακά.

Ουκρανία: Σάμσον, Κόρσουν, Απαναστσένκο, Σμάτκο, Ντέρκατς (78′ Σέμκιβ), Χίριν (72′ Αντρούχιν), Παντσουλάγια, Πέτρικ, Κόσλοβα (46′ Χλουστσένκο), Καλίνινα (46′ Κράβτσουκ), Οβντίτσουκ.