Μεγάλη νίκη η Αναγέννηση 65-58 το Π. Φάληρο

Σημαντική νίκη 65-58 για την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου επί του Παλαιού Φαλήρου στα Δύο Αοράκια, στην αναμέτρηση που άνοιξε την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της National League.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου έκαμψε την αντίσταση του Παλαιού Φαλήρου επικρατώντας 65-58 στην αναμέτρηση η οποία άνοιξε την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της National League.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου μπήκε διαβασμένη στο παρκέ και πήρε το προβάδισμα με 5-2, όμως ένα 0-11 των φιλοξενούμενων τους έβαλε μπροστά στο σκορ μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου το οποίο έκλεισε 9-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση έκλεισε την άμυνα της και με επιμέρους 16-9 μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους. Στην επανάληψη η ομάδα του Φαλήρου συνέχισε να έχει το προβάδισμα, όμως η κρητική ομάδα παρέμενε κοντά στο σκορ.

Το τρίποντο του Ραζη στο 36ο λεπτό έδωσε τη… σπίθα αλλά και το προβάδισμα στο σύνολο του Παπαδάκη, ενώ ο Κουρέπης που ήταν και πρώτος σκόρερ για ακόμα ένα ματς «σφράγισε» το προβάδισμα μετά το τρίποντο του Κάπρη.

Από εκεί έπειτα η ψυχή που έβγαλε η Αναγέννηση στην άμυνα έφερε την μπάλα μπροστά, οι κερδισμένες μονομαχίες στη ρακέτα, έδωσαν στους γηπεδούχους το δικαίωμα για βολές και οι Βιτσεντιτς και Βερτουδος έκλεισαν το σκορ στο 65-58.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 25-28, 40-41, 65-58

Αναγέννηση (Παπαδακης-Μαραγκακης-Δραγαζης): Βιντσεντς 12, Οικονομόπουλος 3 (1), Μητροπαπας 2, Κριθινακης, Μαραγκακης, Σπυριδάκης 11 (1), Κουρεπης 24, Βερτουδος 8 (1), Ραζης 5 (1), Κουκιαδάκης, Λαμπράκης.

ΑΟΠΦ (Τερζης): Σκόρδος 6, Βασιλειαδης, Γκατζο 2, Καπρης 9 (1), Χατζηκυριακίδης, Χαϊκάλης 8, Φιλίππου 9 (3), Σωτηράκης 11, Καλλιανιώτης 5, Δούλης, Βισνιέφσκι 8, Γεωργοπούλου.