Μαρία Σάκκαρη: Ήττα και αποκλεισμός απ’ το νούμερο 144 στην Οστράβα!

Η ανερχόμενη Αλίσια Παρκς απέκλεισε πρόωρα τη Μαρία Σάκκαρη απ’ το τουρνουά της Οστράβας. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε με 2-1 σετ (5-7, 7-5, 7-5) απ’ την 21χρονη Αμερικανίδα -νούμερο 144 στον κόσμο- στον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά που ανήκει στην κατηγορία WTA 500. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, διήρκησε 2 ώρες και 44 λεπτά αλλά η έκβαση τελικά δεν ήταν θετική για τη Σάκκαρη που πλέον στρέφει την προσοχή στο 1000άρι της Γκουαδαλαχάρα.

Η ταλαντούχα Παρκς, η οποία πριν από δύο μέρες απέκλεισε την Καρολίνα Πλίσκοβα μέσα στο «σπίτι» της πετυχαίνοντας μόλις την πρώτη νίκη της απέναντι σε παίκτρια του Top-20, λύγισε και τη Σάκκαρη, η οποία βρίσκεται στο νούμερο 7 της κατάταξης. Μάλιστα η Σάκκαρη έχασε με ανατροπή καθώς πήρε το πρώτο σετ έστω και δύσκολα. Στη συνέχεια όμως η νεαρή τενίστρια ήταν καταπληκτική αναγκάζοντας σε ήττα τη Μαρία, η οποία πέραν του ότι χάνει αρκετούς βαθμούς καθώς υπερασπιζόταν την περσινή συμμετοχή της στον τελικό του ίδιου τουρνουά, «πέταξε» και την ευκαιρία για να μπει γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης στο WTA Finals, που αποτελεί τον τελευταίο μεγάλο στόχο της σεζόν.