Μάρεϊ – Τσιτσιπάς 2-3: Στον 3ο γύρο με επική ανατροπή –

Για δεύτερη σερί χρονιά και για τρίτη στην καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Wimbledon.
Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας απέκλεισε με 7-6 (3), 6-7 (2), 4-6, 7-6 (3), 6-4 τον θρύλο Άντι Μάρεϊ και θα παίξει το Σάββατο με τον Σέρβο Λάζλο Τζέρε για μια θέση στους “16”.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 1-2 σετ την Πέμπτη όταν το παιχνίδι διακόπηκε λόγω προχωρημένης ώρας αλλά την Παρασκευή επέστρεψε και κέρδισε με 3-2! Αυτή ήταν η 2η νίκη του Έλληνα απέναντι στον δις πρωταθλητή του Wimbledon.

Πρώτη φορά κερδίζει μάλιστα στο Λονδίνο έναν πρωταθλητή του τουρνουά (2013,2016).

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-1 με το σερβίς του και έφτασε στο 5-4. Ο Έλληνας είχε μπρέικ πόιντ (σετ πόιντ) στο 12ο γκέιμ αλλά ο Μάρεϊ το έσβησε και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς βρήκε μίνι μπρέικ και έκλεισε το σετ στο 7-6 (3).

Οι άσοι ήταν 5-3 για τον Τσιτσιπά, οι winners 21-11 και τα αβίαστα λάθη 10-5 για τον Μάρεϊ.

Ο Μαρεϊ προηγήθηκε με 2-1 και 3-2 στο 2ο σετ και έφτασε στο 6-5. Ο Τσιτσιπάς το έστειλε και αυτό στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Βρετανός έκανε περίπατο και κέρδισε με 7-6 (2) για να ισοφαρίσει σε 1-1. Τα αβίαστα λάθη ήταν 12-2 κατά του Έλληνα στο 2ο σετ και οι winners 24-13 (Τσιτσιπάς).

Στο 3ο σετ ο Μάρεϊ ξεκίνησε με τριπλό μπρέικ πόιντ και έφτασε σε μπρέικ (1-0). Ο Τσιτσιπάς είχε ευκαιρία να πάρει πίσω το μπρέικ αλλά ο Μάρεϊ έσβησε με άσο το μπρέικ πόιντ. Ο Έλληνας είχε νέο μπρέικ πόιντ αλλά είχε την ίδια τύχη με το προηγούμενο. Τελικά ο Βρετανός έφτασε στο 3-1!

Με το σερβίς του ο Στέφανος μείωσε σε 3-2 και με love game σε 4-3. Ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να σπάσει το αντίπαλο σερβίς και έχασε το σετ με 6-4. Στο 3ο σετ ο Μάρεϊ είχε 6-0 άσους, 4-6 αβίαστα λάθη και είχε 80% επιτυχία στο φιλέ! Το παιχνίδι διακόπηκε λόγω προχωρημένης ώρας και θα συνεχιστεί την Παρασκευή!

Την Παρασκευή συνεχίστηκε ο αγώνας με τον Στέφανο Τσιτσιπά να σερβίρει πρώτος και να φτάνει στο 2-1. Με δυσκολία πήγε στο 3-2 και ο Μάρεϊ με love service game ισοφάρισε σε 4-4. Ο Βρετανός έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς με σμας έκανε μίνι μπρέικ (4-3) και εκμεταλλεύτηκε τα σερβίς του για το 6-3. Τελικά έκλεισε το σετ στο 7-6 (3).

Το κρίσιμο 5ο σετ!

Στο 5ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε τριπλό μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ. Ο Άντι Μάρεϊ έσβησε τα δύο πρώτα αλλά με το τρίτο έκανε το πρώτο του μπρέικ ο Έλληνας (2-1).

Με δύο σερί άσους έκλεισε το 4ο γκέιμ για το 3-1 και με love game μείωσε σε 3-2 ο Βρετανός. Ο Έλληνας με ψυχραιμία κέρδισε το 6ο γκέιμ (4-2) και έφτασε στο 5-3.  Ο Στέφανος έκλεισε το σετ στο 6-4 (με το 3ο ματς πόιντ) και προκρίθηκε με 3-2 σετ στους “32”.