Λεβαδειακός – ΟΦΗ 2-0: Ήττα με κάτω τα χέρια

Σε ένα κάκιστο βράδυ ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Λεβαδειακό εκτός έδρας στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 9′ για τους γηπεδούχους με τον Σαχπεκίδη να σουτάρει και την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Μανδά που είχε τον έλεγχο της φάσης. Ο ΟΦΗ απάντησε στις ευκαιρίες στο 15′ με τον Μοσκέρα, όμως το σουτ του το μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.

Στο 21ο λεπτό ο Λεβαδειακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Διαμαντής έκανε λάθος, ο Τσάπρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον παίκτη του ΟΦΗ να βάζει απρόσεκτα το κεφάλι του και να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 23′ απείλησε με τον Μπιφουμά να σουτάρει και την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Στο 27′ ο ΟΦΗ έκανε ένα ακόμα λάθος στην άμυνα του με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός διπλασίασε τα τέρματα του, όταν ο Γιαννιώτης έκανε την σέντρα με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον Νίκα, ο οποίος δεν χρειάστηκε να κάνει την προβολή για να τη στείλει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα από τα χειρότερα ημίχρονα φέτος με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να απειλήσει τον Λεβαδειακό, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μια ακόμα μεγάλη φάση στο 39′ με τον Νίκα, όμως αυτή τη φορά ο Μανδάς έδιωξε εντυπωσιακά κρατώντας το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνο.

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός έμεινε πίσω θέλοντας να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ ο ΟΦΗ έχοντας την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Λεβαδειακού.

Οι φάσεις ήταν μηδενικές και παρότι ο Βάλντας Νταμπράουσκας άλλαξε τον σχηματισμό, ο ΟΦΗ παρέμεινε σε ένα κακό βράδυ. Το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει και τον ΟΦΗ να κλείνει την κανονική διάρκεια με αρνητικό αποτέλεσμα.