Σε 196 σημεία ολόκληρης της χώρας θα γίνονται σήμερα δωρεάν rapid test στους πολίτες, από τις Κινητές Ομάδες Υγείας του ΕΟΔΥ.

Υπενθυμίζεται ότι, η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους κορωνοϊού γίνεται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet.

Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.

Τα σημεία δωρεάν ελέγχου του ΕΟΔΥ για Covid-19:

Δ. Αγ. Βαρβάρας, κόμβος Ελ. Βενιζέλου & Κουντουριώτου, 09:00:15:00
Δ. Αμαρουσίου, Βασιλ. Ολγας 8, Κλειστό Γυμναστήριο «Σπύρος Λούης», 09:30-15:00
Δ. Πειραιά, Πλατεία Κανάρη, Πασαλιμάνι, 09:30-15:00
Δ. Αλίμου, Καλαμακίου και Ποσειδώνος (δημοτικό parking στο ύψος της πεζογέφυρας), 09:30 -15:00
Δ. Διονύσου, Πολιτιστικό κέντρο Ανοιξης, Κανάρη 3, 09:30-15:00
Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος, Ιλιον, 09:00-15:00
Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο, Στρ. Καραϊσκάκη 138 & Ευπαύλεως, Χαϊδάρι, 09:00-15:00
Δ. Ελευσίνας, Δημοτικό Ιατρείο Μαγούλας, 11:00-17:00
Δ. Γλυφάδας, παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από Εκκλησία Αγίου Κων/νου, Βασ. Κων/νου, 09:30-15:00
Δ. Κηφισιάς, Αγίας Παρασκευής 57, Κάτω Κηφισιά, 09:30-15:00
Δ. Περιστερίου, Δημοτικά Καταστήματα, γραφεία Ερυθρού Σταυρού, έναντι της πλατείας Δημαρχείου, Στάση Μετρό «Περιστέρι», 12:00-18:00
Λ.Φ. Αγ. Παύλου, Μαμούρη 22 & Δύμης, 09:00-13:00
Λ.Φ. Κολοκυνθούς, Αίμωνος 9, Αστρους, 09:00-13:00
Λ.Φ. Μεταξουργείου, Μ. Αλεξάνδρου 37, 09:00-13:00
Λ.Φ. Γκράβας, Ταϋγέτου 62, 09:00-13:00
Λ.Φ. Κ. Πατησίων, Αρκολέων 12, 09:00-13:00
Λ.Φ. Κυψέλης, Σκύρου & Καυκάσου, 09:00-13:00
Λ.Φ. Παγκρατίου, Πρατίνου 12, 09:00-13:00
Λ.Φ. Πανόρμου, Πανόρμου & Βαθέος 25, 09:00-13:00
Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 10:00-17:00
Δ. Πυλαίας, ΚΑΠΗ Ασβεστοχωρίου, Μακεδονομάχων 26, 09:30-15:00
Δ. Καλαμαριάς, εντός Δημοτικού Θεάτρου, οδός Χηλής και Τριπόλεως 12, 09:30-15:00
Δ. Βόλβης, ΚΑΠΗ, Ασπροβάλτα, 10:00-12:00
Δ. Βόλβης, ΚΑΠΗ, Βρασνά, 12:30-14:30
Δ. Κορδελιού -Ευόσμου, ισόγειο Δημαρχείου Ευόσμου, Π. Μελά 24, 09:30-15:00
Δ. Παύλου Μελά, στρατόπεδο Καρατάσιου, λεωφ. Στρατού 37, 09:30-15:00
Δ. Λαγκαδά, κοινοτικό κατάστημα Ασσήρου, πλατεία Μεγ. Αλεξάνδρου, 09:30-15:00
Δ. Νεάπολης -Συκεών, δημαρχείο Συκεών, Ι. Μιχαήλ 1, 09:30-15:00
Κοινωνικό Ιατρείο Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, Λαγκαδά 53, 09:00 -15:00
Ανω Πόλη, 7ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Ακροπόλεως 14, 09:00-15:00
Κάτω Τούμπα, 8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Αρτάκης 9, 09:00-15:00
Τριανδρία, 14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Ηρώων 4, 09:00-15:00
Χαριλάου, 6ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Νούκα Στέφανου 10, 09:00-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Ολγας 198, στον προαύλιο χώρο της Περιφέρειας, 09:30-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, Παλαιά Λαχαναγορά, 08:30-13:30
Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, ΚΑΠΗ Αγίου Δημητρίου, 08:30 – 13:30
Αιτωλοακαρνανία, Μεσολόγγι, ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, 08:30-14:30
Αιτωλοακαρνανία, Ναύπακτος, κοινοτικό κτίριο, ίδρυμα Τσωνη, 09:00-14:00
Ανδρος, Χώρα, Κ.Υ. Ανδρου, 09:00-17:00
Ανδρος, Μπατσί, πλησίον ΚΕΠ, 10:00-16:00
Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Αργος, 09:00-15:00
Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
Αργολίδα, Πλατεία Κρανιδίου, Κρανίδι, 10:30-13:30
Αρκαδία, Πλατεία Αγίου Βασιλείου, Τρίπολη, 09:00-14:00
Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-13:00
Αρκαδία, Δ. Νότιας Κυνουρίας, Λεωνίδιο, 09:30-12:30
Αρκαδία, Δ. Νότιας Κυνουρίας, Τυρός, 13:00-15:00
Αρτα, Κέντρο Υγείας (ISOBOX), 09:00-15:00
Αρτα, Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως, 09:00-15:00
Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Αιγίου, Οίκημα Μάνα και Παιδί, Κλεισούρας 1, 09:00-15:00
Αχαΐα, Κάτω Αχαΐα, Κέντρο Εκδηλώσεων Μελίνα Μερκούρη, 09:00-16:00
Αχαΐα, Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, Ρήγα Φεραίου 58, 08:30-20:30
Αχαΐα, Πάτρα, Εργατικές κατοικίες Ανθείας, 09:00-14:30
Βοιωτία, Κέντρο Υγείας Θήβας, 09:00-15:00
Βοιωτία, Παλαιό Δημαρχείο Λιβαδειάς, 08:15-13:45
Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ, Ζιάκα 23, 08:30-15:30
Γρεβενά, Δημαρχείο Γρεβενών, 08:30-15:00
Δράμα, Κέντρο Ενημέρωσης Δράμας, πλατεία Ελευθερίας, 08:00-14:00
Δράμα, Κοινότητα Μικρόπολης, 09:00-13:30
Εβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
Εβρος, Παλιό Νοσοκομείο, Δήμητρας 19, 09:00-15:00
Εβρος, Πνευματικό Κέντρο, Κορνοφωλιά, 10:00-13:00
Εβρος, ΚΑΠΗ Διδυμοτείχου, 25ης Μαΐου 145, 12:30-14:30
Εβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευρυπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:00-16:00
Εβρος, Κοινοτικό Κατάστημα, Θούριο, 11:30-14:00
Εβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
Εύβοια, Λουτρά Αιδηψού, Λιμένας, Αίθουσα ΟΛΝΕ, 08:00-14:00
Εύβοια, Χαλκίδα, 4ο ΚΑΠΗ Χαλκίδας, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκή Πατραϊκή, 09:00-15:00
Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου, 8:30-13:00
Ζάκυνθος, Κέντρο Υγείας, 09:00-15:00
Ζάκυνθος, Πλατεία Σολωμού, 11:00-13:00
Ηλεία, Διάσελλα, Κοινοτικό Γραφείο, 10:00-12:00
Ηλεία, Ζαχάρω, Πνευματικό Κέντρο, 09:00-14:30
Ηλεία, Πλατιάνα, Κοινοτικό Γραφείο, 12:30-14:30
Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία -πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:00-17:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας, πλατεία Σιδηροδρομικού Σταθμού, 09:00-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Νάουσας, Σωφρονίου 25, 09:00-15:00
Ημαθία, Κοινότητα Μελίκης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX –ροαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Μελέσες, Δ. Αρχανών-Αστερουσίων, 08:30-09:30
Ηράκλειο, Ζωφόροι, Δ. Μινώα Πεδιάδας, 10:00-11:00
Ηράκλειο, Ρουσσοχώρια, Δ. Μινώα Πεδιάδας, 11:00-12:00
Ηράκλειο, Αρχοντικό, Δ. Μινώα Πεδιάδας, 12:00-13:00
Ηράκλειο, Χουμέρι, Δ. Μινώα Πεδιάδας, 10:00-11:00
Ηράκλειο, Ζίντα, Δ. Μινώα Πεδιάδας, 11:00-12:00
Ηράκλειο, Ινι, Δ. Μινώα Πεδιάδας, 12:00-13:00
Θάσος, Κέντρο Υγείας Πρίνου, 08:00-14:00
Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο «Πάνθεον», 09:00-17:00
Θεσπρωτία, Δημαρχείο Πλαταριάς, 10:00-14:00
Ικαρία, Κ.Υ. Ευδήλου, 09:00-16:00
Ιωάννινα, Πλατεία Πύρρου, 09:00-17:00
Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 09:00-14:00
Ιωάννινα, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 11:00-14:00
Ιωάννινα, Κοινοτικό Ιατρείο Κουκλεσίου Δήμου Δωδώνης, 10:30-12:00
Καβάλα, Κ.Υ. Χρυσούπολης, 08:30-15:30
Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, 09:00-15:00
Καβάλα, ΚΑΠΗ Ελευθερούπολης 10:00-14:00
Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-17:00
Λέρος, Δημοτικό Κτήριο ΔΟΝΑ, 09:00-15:00
Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Καρδίτσας (πλατεία Ελευθερίας), 08:00-16:00
Καρδίτσα, πλατεία Αγίας Παρασκευής, τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00-14:00
Καρδίτσα, Δημαρχείο Μουζακίου, προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-11:00
Καρδίτσα, Πνευματικό Κέντρο Δήμου Σοφάδων, 08:00-11:00
Καρδίτσα, T.K. Φίλιας Δήμου Σοφάδων, Κοινοτικό Γραφείο, 08:30-10:30
Καρδίτσα, T.K. Καλλιθήρου Δήμου Καρδίτσας, Πολιτιστικό Κέντρο, 11:00-14:00
Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρώων Πολυτεχνείου 12, 11:30-14:30
Καστοριά, Κ.Υ. Καστοριάς, Καπετάν Κώττα 2, 08:30-15:30
Καστοριά, κοινότητα Μεσοποταμίας, 12:00-14:00
Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο, Μάντζαρου 5, 09:00-14:30
Κέρκυρα, Βελονάδες, Πολιτιστικό Κέντρο, 09:30-14:30
Κέρκυρα, Κέντρο Υγείας Λευκίμμης, 09:30-14:30
Κεφαλληνία, Ληξούρι, Κλειστό Γήπεδο, Στυλιανού Τυπάλδου, 08:00-16:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Αξιούπολης, 08:30-15:30
Κιλκίς, Καμποχώρι, Αγροτικό Ιατρείο, 09:00-11:00
Κιλκίς, Ρύζια, Κοινοτικό Κατάστημα, 12:00-14:00
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:30-14:00
Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15-15:30
Κοζάνη, πλατεία Νίκης, 10:00-13:00
Κόρινθος, Δημοτικό Θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον Πανεπιστημίου, 08:30-13:00
Κόρινθος, ΚΑΠΗ Βραχατίου, 09:30-13:30
Κως, Οδός Υγείας, Κανάρη 3, 08:15-15:30
Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελίστριας 89, 09:00-15:00
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Μολάων, 09:30- 14:30
Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης, 08:00-16:00
Λάρισα, Κεντρική Πλατεία / Μπροστά στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
Λάρισα, Πλατεία ΟΣΕ, 08:00-15:30
Λάρισα, Δημοτικό Ωδείο / Αίθριο, 08:00-15:30
Λάρισα, Δημαρχείο Νίκαιας, 09:00-12:00
Λάρισα, Τύρναβος / Είσοδος Δημαρχείου, 08:00-12:00
Λάρισα, Αμπελώνας ΚΑΠΗ, 12:30-15:00
Λάρισα, Γιάννουλη, 08:00-12:00
Λάρισα, Φαλάνη, 12:30-15:30
Λάρισα, ΚΤΕΛ, 08:00-15:30
Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:00-17:00
Λασίθι, Δημοτική Αίθουσα Σητείας, πλατεία Συντριβανιού, 10:00-14:00
Λέσβος, Κ.Υ. Μυτιλήνης, 08:30-15:45
Λέσβος, Αγία Παρασκευή, 10:00-14:00
Λευκάδα, ΚΑΠΗ, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:30
Λευκάδα, Κοινότητα Νήσου Κάλαμος, Κοινοτικό Ιατρείο, 10:00-13:00
Λήμνος, Μύρινα, παλαιό θυρωρείο Γ.Ν. Λήμνου, Ηφαίστου 1, 08:45-14:45
Μαγνησία, ΚΑΠΗ, Αγ. Βασιλείου Δήμου Βόλου, Χατζηαργύρη & Τριανταφυλλίδη, 08:00-16:00
Μαγνησία, Κτίριο Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας, 08:00-14:00
Μαγνησία, Υπεραστικό ΚΤΕΛ Βόλου, 08:00-14:00
Μαγνησία, Μηλιές Νοτίου Πηλίου, Κεντρική πλατεία Μηλεών, 08:30-10:00
Μαγνησία, Αργαλαστή, κάτωθι ΙΝ Αγίου Αποστόλου, 11:00-13:00
Μαγνησία, Παραλία Βόλου, έναντι Πανεπιστημίου, 08:00-14:00
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα «Α. Κουμουνδούρος», 08:30-19:30
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Παζάρι Αγίας Τριάδος, 08:30-14:00
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αντικάλαμος, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, 09:30-15:00
Μεσσηνία, Κυπαρισσία, Isobox Νοσοκομείου, 09:30-14:30
Νάξος, Ιατρείο ΧΑΛΚΙ, 07:30-10:00
Νάξος, Εκκλησία Αγίου Νικόδημου, Χώρα, 11:00-14:30
Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:30-14:00
Πάρος, Κοινότητα Μάρπησσας, 07:30-08:30
Πάρος, Πλατεία Νάουσας, 09:30-15:30
Πάτμος, Σκάλα, Πνευματικό κέντρο, Πάτμιον, 08:00-16:00
Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:00-15:30
Πέλλα, Πλατεία Αρνισσας, 10:00-14:00
Πιερία, Drive Through Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-14:30
Πρέβεζα, Αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ. Βενιζέλου 20, 09:00-14:00
Πρέβεζα, Δημαρχείο Λούρου, 09:00-12:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν Αγ. Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Εκδηλώσεων ΙΝ Αγ. Κωνσταντίνου, Ηγ. Γαβριήλ, 09:00-14:00
Ροδόπη, Κομοτηνή, Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας, Υψηλάντου και Συμεωνίδη γωνία, 09:00-15:00
Ρόδος, Πλατεία δημαρχείου Γενναδίου, 09:30-14:30
Ρόδος, Παλαιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08:30-15:00
Σάμος, ISOBOX Γ.Ν. Σάμου 08:30-14:30
Σάμος, ISOBOX Κ.Υ. Καρλοβάσου
Σέρρες, Κ.Υ. Σερρών, 08:30-14:30
Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-14:30
Σύρος, Ερμούπολη, Αθλητικό κέντρο Δ. Βικέλας, 09:00-15:00
Τήνος, Κ.Υ. Τήνου, 09:00-17:00
Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού, 07:30-13:00
Τρίκαλα, Ε’ ΚΑΠΗ, 10:00-15:30
Τρίκαλα, Πλατεία Καλαμπάκας, 08:00-10:00
Τρίκαλα, Πλατεία Γόμφων, 08:00-09:00
Τρίκαλα, Πλατεία Πηγής 09:30-10:30
Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00-15:00
Φθιώτιδα, Πανελλήνια Εκθεση Λαμίας-Χώρος Εκδοτηρίων, Λαμία, 09:00-15:00
Φθιώτιδα, Κεντρική Πλατεία Νέου Μοναστηρίου, Δήμος Δομοκού, 09:15-10:30
Φθιώτιδα, Κεντρική Πλατεία Μακρυρράχης, Δήμος Δομοκού, 11:00-12:00
Φθιώτιδα, Κεντρική Πλατεία Ξυνιάδος, 13:00-14:00
Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:00-14:30
Φλώρινα, Αμύνταιο, Πλατεία Δ. Μάκρη 36, 08:00-13:30
Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Αμφισσας, 08:00-14:00
Φωκίδα, Κυριακοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο Ιτέας, 09:00-13:00
Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
Χαλκιδική, Πευκοχώρι, ΚΑΠΗ Πευκοχωρίου, 09:00-15:00
Χανιά, Πολιτιστικό κέντρο Ταυρωνίτη, 09:30-14:00
Χανιά, Αίθριο Δημαρχείου Χανίων, 08:30-16:30
Χίος, Πλατεία Βουνακίου 09:00-15:00