Σε 180 κεντρικά σημεία της επικράτειας θα βρίσκονται σήμερα οι Κινητές Ομάδες Υγείας του ΕΟΔΥ, που θα πραγματοποιούν δωρεάν rapid test στους πολίτες.

Υπενθυμίζεται ότι, η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους κορωνοϊού γίνεται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet.

Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.

Τα σημεία δωρεάν ελέγχου του ΕΟΔΥ για Covid-19:

Δ. Μεταμόρφωσης, πλατεία Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, απέναντι από το Δημαρχείο, 09:00-15:00
Δ. Αμαρουσίου, Βασιλ. Ολγας 8, Κλειστό Γυμναστήριο «Σπύρος Λούης», 09:30-15:00
Δ. Πειραιά, πλατεία Κανάρη, Πασαλιμάνι, 09:30-15:00
Δ. Αλίμου, Κανάρη 1, παραπλεύρως Δημοτολογίου Αλίμου, 12:00-18:00
Δ. Διονύσου, Πολιτιστικό κέντρο Ανοιξης, Κανάρη 3, 09:30-15:00
Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος, Ιλιον, 09:00-15:00
Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο, Στρ. Καραϊσκάκη 138 & Επαύλεως, Χαϊδάρι, 09:00-15:00
Δ. Ελευσίνας, Πολιτιστικό Κέντρο Κίμωνος & Παγκάλου, απέναντι από Εκκλησία Αγίου Γεωργίου, 09:30-15:00
Δ. Γλυφάδας, παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από Εκκλησία Αγίου Κων/νου, Βασ. Κων/νου, 09:30-15:00
Δ. Κηφισιάς, Αγίας Παρασκευής 57, Κάτω Κηφισιά, 09:30-15:00
Δ. Περιστερίου, Δημοτικά Καταστήματα, γραφεία Ερυθρού Σταυρού, έναντι της πλατείας Δημαρχείου, στάση Μετρό «Περιστέρι», 12:00-18:00
Λ.Φ. Αγ. Παύλου, Μαμούρη 22 & Δύμης, 09:00-13:00
Λ.Φ. Κολοκυνθούς, Αίμωνος 9, Άστρους, 09:00-13:00
Λ.Φ. Μεταξουργείου, Μ. Αλεξάνδρου 37, 09:00-13:00
Λ.Φ. Γκράβας, Ταϋγέτου 62, 09:00-13:00
Λ.Φ. Κ. Πατησίων, Αρκολέων 12, 09:00-13:00
Λ.Φ. Κυψέλης, Σκύρου & Καυκάσου, 09:00-13:00
Λ.Φ. Παγκρατίου, Πρατίνου 12, 09:00-13:00
Λ.Φ. Πανόρμου, Πανόρμου & Βαθέος 25, 09:00-13:00
Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 12:00-19:00
Δ. Πυλαίας, κοινοτικό κατάστημα, ΚΑΠΗ Ασβεστοχωρίου, Μακεδονομάχων 26, 09:30-15:00
Δ. Καλαμαριάς, εντός Δημοτικού Θεάτρου, οδός Χηλής και Τριπόλεως 12, 12:30-18:00
Δ. Θερμαϊκού, ΚΑΠΗ Επανομής, πλατεία Ι. Μεταξά, 10:00-15:00
Δ. Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Β’ ΚΑΠΗ Αμπελοκήπων, Ελευθερίας 55, 09:00-15:00
Δ. Δέλτα, ΚΑΠΗ Ανατολικού, Ανατολικό, 09:00-14:30
Δ. Ωραιοκάστρου, Α’ ΚΑΠΗ Ωραιοκάστρου, Τραπεζούντος 31, 09:30-15:00
Κάτω Τούμπα, 8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Αρτάκης 9, 09:00-15:00
Τριανδρία, 14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Ηρώων 4, 09:00-15:00
Χαριλάου, 6ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Νούκα Στέφανου 10, 09:00-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Ολγας 198, στον προαύλιο χώρο της Περιφέρειας, 09:30-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, Μεσολόγγι, 08:30-14:30
Αιτωλοακαρνανία, Κοινοτικό Κτίριο, Ιδρυμα Τσώνη, Ναύπακτος 09:00-14:00
Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00-13:00
Άνδρος, Κ. Υ. Ανδρου, 09:00-17:00
Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Αργος, 09:00-15:00
Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
Αργολίδα, Δημαρχείο Κρανιδίου, Κρανίδι, 10:30-13:30
Αρκαδία, πλατεία Αγίου Βασιλείου Τρίπολη, 09:00-14:00
Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-13:00
Αρκαδία, Δ. Βόρειας Κυνουρίας, Μελιγού (παλαιό σχολείο), 09:00-11:30
Αρκαδία, Δ. Βόρειας Κυνουρίας, Αγιος Ανδρέας (πλατεία), 12:00-15:00
Αρτα, Κέντρο Υγείας Αρτας (ISOBOX), 09:00-15:00
Αρτα, Γενικό Νοσοκομείο Αρτας, 09:00-15:00
Αρτα, Λιμίνη Αρτας (Κοινοτικό Γραφείο), 09:30-11:30
Αρτα, Αγιοι Ανάργυροι (Πολιτιστικό Κέντρο), 12:00-14:30
Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, Ρήγα Φεραίου 58, 08:30-20:30
Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Αιγίου, Οίκημα Μάνας και Παιδί, 09:00-15:00
Αχαΐα, Πάτρα, ΑΤΕΙ Πατρών, Μεγάλου Αλεξάνδρου 10, 09:00-14:30
Βοιωτία, Κ.Υ. Θήβας, Κάδμου 47, 09:00-15:00
Βοιωτία, ΙΚΑ Παραλίας Διστόμου, 09:00-14:00
Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 08:30-15:30
Γρεβενά, Δημαρχείο Γρεβενών, 08:30-15:00
Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, έναντι πλατείας Ελευθερίας, 08:00-14:00
Δράμα, Κοινότητα Ξηροποτάμου, 09:00–13:30
Εβρος, φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
Εβρος, Παλιό Νοσοκομείο, Δήμητρας 19, 09:00-15:00
Εβρος, Ιατρείο Τυχερού, 09:30-13:30
Εβρος, ΚΑΠΗ Διδυμοτείχου, 25ης Μαΐου 145, 12:30-14:30
Εβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευρυπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:00-16:00
Εβρος, πλατεία Δασίου Ορεστιάδας, παλιό Δασονομείο -Επαρχείο, 10:00-13:00
Εβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
Εύβοια, Χαλκίδα, 4ο ΚΑΠΗ Χαλκίδας, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκή Πατραϊκή, 09:00-15:00
Εύβοια, Λουτρά Αιδηψού, Λιμένας, Αίθουσα ΟΛΝΕ, 08:00-14:00
Εύβοια, Ερέτρια, Περιφερειακό Ιατρείο Ερέτριας, 10:00-12:00
Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου, 08:30-13:00
Ευρυτανία, Γρανίτσα, Δημοτικό Σχολείο, 09:30-12:00
Ζάκυνθος, Κ.Υ., πρώην ΙΚΑ, 09:00-15:00
Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία -πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:00-17:00
Ηλεία, Νέα Φιγαλεία, Κέντρο Υγείας Νέας Φιγαλείας, 09:00-11:00
Ηλεία, Ζαχάρω, Πνευματικό Κέντρο Ζαχάρως, 11:30-14:30
Ηλεία, Φολόη, Κοινοτικό Γραφείο Φολόης, 09:00-11:00
Ηλεία, Αρχαία Ολυμπία, Δημαρχείο Αρχαίας Ολυμπίας, 11:30-14:30
Ημαθία, ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας, πλατεία Σιδηροδρομικού Σταθμού, 09:00-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Νάουσας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ΚΑΠΗ Γαζίου, Δ. Μαλεβιζίου, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ΚΑΠΗ Πύργου, Δ. Αρχανών Αστερουσίων, 10:00-14:00
Θάσος, Κέντρο Υγείας Πρίνου, 08:00-14:00
Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο Πάνθεον, 09:00-17:00
Θεσπρωτία, Δημαρχείο Φιλιατών, 10:00-14;00
Ικαρία, Κ.Υ. Ευδήλου, 09:00-16:00
Ιωάννινα, πλατεία Πύρρου, 09:00-17:00
Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 09:00-14:00
Καβάλα, Κ.Υ. Χρυσούπολης, 08:30-15:30
Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, 09:00-15:00
Κάλυμνος, κεντρικός λιμένας, 09:00-17:00
Λέρος, Δημοτικό Κτίριο ΔΟΝΑ, 09:00-15:00
Καρδίτσα, κεντρική πλατεία Καρδίτσας (πλατεία Eλευθερίας), 08:00-16:00
Καρδίτσα, πλατεία Αγίας Παρασκευής, τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00-14:00
Καρδίτσα, Δημαρχείο Μουζακίου, προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-11:00
Καρδίτσα, Drive Through, Περιφερειακός Καρδιτσομαγούλας,09:00-14:00
Καρδίτσα, κεντρική πλατεία Παλαμά, Ηρώων Πολυτεχνείου 12, 11:30-14:30
Καστοριά, Κέντρο Υγείας Καστοριάς, Καπετάν Κώττα 2, 08:30-15:30
Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας, Μαντζάρου 5, 09:00-14:30
Κεφαλληνία, Kοινότητα Πάστρας, 10:00-15:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Αξιούπολης, 08:30-15:30
Κιλκίς, Κοινοτικό Κατάστημα, Νέο Αγιονέρι, 09:00-11:00
Κιλκίς. Δημοτικό Σχολείο, Ανθόφυτο, 12:00-14:00
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:30-14:00
Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15-15:15
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Βελβεντού, 11:00-13:00
Κόρινθος, Δημοτικό Θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον Πανεπιστημίου, 08:30-13:00
Κως, οδός Υγείας, 08:15- 15:30
Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελιστρίας 89, 09:00-15:00
Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης, 08:00-16:00
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Μολάων, 09:30-14:30
Λάρισα, Κεντρική πλατεία / Μπροστά στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
Λάρισα, πλατεία ΟΣΕ, 08:00-15:30
Λάρισα, στέκι Αγίου Νικολάου, Ασκληπιού 68, 08:00-15:30
Λάρισα, Εμπορικό Κέντρο Γαία / Αγχιάλου 4, 08:00-15:30
Λάρισα, Ελασσόνα ΚΑΠΗ, 09:00-15:00
Λάρισα, Δημοτικό Ωδείο / Αίθριο, 08:00-15:30
Λασίθι, παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:00-17:00
Λασίθι, Κοινοτικό Κατάστημα Ελούντας, Δήμος Αγίου Νικολάου, 10:00-17:00
Λέσβος, Κ.Υ., 08:30-15:45
Λέσβος, πλατεία Δημοτικού Θεάτρου, 10:00-14:00
Λευκάδα, ΚAΠH, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
Λήμνος, Μύρινα, παλιό θυρωρείο Γ.Ν. Λημνου, Ηφαίστου 1, 10:30-14:45
Μαγνησία, ΚΑΠΗ Αγ. Βασιλείου, Δήμου Βόλου, Τριανταφυλλίδη & Χατζηαργύρη 08:00-16:00
Μαγνησία, Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου, 08:00-14:00
Μαγνησία, Κτίριο Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας, 08:00-14:00
Μαγνησία, Ανω Βόλος-ΤΟΜΥ Ιωλκού (Ιωλκού 408), 08:00-14:00
Μαγνησία, Δημαρχείο Ν. Αγχιάλου, 08:30-13:30
Μεσσηνία, Καλαμάτα, αίθουσα «Α. Κουμουνδούρος», 08:30-19:30
Μεσσηνία, Κυπαρισσία, ISOBOX Νοσοκομείου, 09:30-14:30
Μεσσηνία, Μεσσήνη, Κέντρο Υγείας, 08:30-14:30
Μεσσηνία, Πύλος, ISOBOX Κέντρου Υγείας, 09:30-14:30
Νάξος, Ιατρείο Χαλκειου, 07:30-10:00
Νάξος, εκκλησία Αγίου Νικοδήμου, Χώρα, 11-14:30
Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:30-14:00
Ξάνθη, Περιφερειακό Ιατρείο, Κυψέλη, 10:00-13:00
Πάρος, πλατεία Μάρπησσας, 09:00-11:00
Πάρος, πλατεία Νάουσας, 12:00-15:00
Πάτμος, Σκάλα, Πνευματικό Κέντρο Πάτμου, Πάτμιον, 08:00-16:00
Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:00-15:30
Πέλλα, Δημαρχείο Κρύας Βρύσης, 09:00-14:30
Πιερία, Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-14:30
Πιερία , Κέντρο Υγείας Αιγινίου, 09:00-13:00
Πρέβεζα, αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ. Βενιζέλου 20, 09:00-14:00
Πρέβεζα, παραλία Πάργας, Πάργα, 09:00-14:00
Ρέθυμνο, αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν Αγ. Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Εκδηλώσεων Ι.Ν Αγ. Κωνσταντίνου, Ηγ. Γαβριήλ, 09:00-14:00
Ροδόπη, Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας, Υψηλάντου και Συμεωνίδη, Κομοτηνή, 09:00-14:00
Ροδόπη, Δημοτικό Κτίριο Βενιζέλου, Βενιζέλου 51, Κομοτηνή, 09:00-14:00
Ρόδος, Πολιτιστικό κέντρο Παστίδας, 09:00-14:30
Ρόδος, Παλαιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08:30-15:00
Σάμος, Isobox Κ.Υ. Καρλοβάσου, 08:00-14:00
Σάμος, Isobox Γ. Νοσοκομείου Σάμου, 08:15-14:00
Σέρρες, Κ.Υ. Σερρών, 08:30-14:30
Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-14:30
Σύρος, Ερμούπολη, Αθλητικό Κέντρο Βικέλας, 09:00- 15:00
Τήνος, Κ.Υ. Τήνου, 09:00-17:00
Τρίκαλα, πλατεία Δεσποτικού, 07:30-13:30
Τρίκαλα, Ε’ ΚΑΠΗ, 10:00-15:30
Τρίκαλα, κεντρική πλατεία Καλαμπάκας, 08:00-10:00
Τρίκαλα, πλατεία Παναγίας, Καλαμπάκα, 11:30-12:30
Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00-15:00
Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας-Χώρος Εκδοτηρίων, Λαμία, 09:00-15:00
Φθιώτιδα, Β’ ΚΑΠΗ Λαμίας, Αντιγόνης 2 -Δημοτικό Θέατρο Λαμίας, 12:00-15:00
Φθιώτιδα, κεντρική πλατεία Στυλίδας, 09:00-13:00
Φθιώτιδα, κεντρική πλατεία Νέου Μοναστηρίου, Δήμος Δομοκού, 09:30-10:30
Φθιώτιδα, κτίριο ΚΕΠ Δομοκού, 11:00-12:30
Φθιώτιδα, κεντρική πλατεία Ομβριακής, Δήμος Δομοκού, 13:00-14:00
Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:00-14:30
Φλώρινα, ΚΑΠΗ Φλώρινας, Ταγματάρχου Σωτηρίου 1, 09:00-13:30
Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Αμφισσας, 08:00-14:00
Φωκίδα, Δεσφίνα,Γυμναστήριο, 09:00-13:00
Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
Χαλκιδική, Πολύγυρος, Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου, 09:00 – 15:00
Χαλκιδική, Ολυνθος, Κοινοτικό Κατάστημα, 09:00-15:00
Χανιά, αίθριο Δημαρχείου Χανίων, 08:30-16:30
Χανιά, Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη, 09:30-14:00
Χανιά, Κτίριο ΤΟΕΒ Κουντούρα Χανίων, 09:30-10:30
Χανιά, ΚΗΦΗ Δήμου Καντάνου -Σελίνου, Παλαιόχωρα, 11:00-14:00
Χίος, πλατεία Βουνακίου, 09:00-15:00