Κακός στην άμυνα, ήττα από τη Δάφνη

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΟΦΗ από τη Δάφνη με 82-89 για την 3η αγωνιστική της National League, σε έναν αγώνα όπου η κρητική ομάδα παρουσιάστηκε αμυντικά ανεπαρκής.

Η κακή αμυντική λειτουργία κόστισε στον ΟΦΗ την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της National League και πρώτη στην έδρα του από τη Δάφνη 82-89. Οι γηπεδούχοι μολονότι ξεκίνησαν αρκετά καλά τον αγώνα και πήραν από νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους 18-9, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 20-13, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια.

Με πολλά λάθη στην επίθεση τα οποία εκμεταλλεύθηκε η Δάφνη, έφεραν την αθηναϊκή ομάδα μπροστά στο σκορ 35-36 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε 38-40. Στη συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε τον έλεγχο με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να βρει τις λύσεις στην άμυνα και τη Δάφνη να ξεφεύγει ακόμα και με 8 πόντους, 48-56, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 58-64.

Ο ΟΦΗ έκανε την ύστατη προσπάθεια στα μισά της τελευταίας περιόδου μειώνοντας στον πόντο 68-69, οι αστοχίες στις βολές όμως σε συνδυασμό με τα μακρινά σουτ που έβρισκαν οι φιλοξενούμενοι, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη 82-89.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 20-13, 38-40 ημίχρονο, 58-64, 82-89.