Ήττα του Γιούχτα από τον ΠΑΟ Β’

Δεν τα κατάφερε ο Γιούχτας κόντρα στη δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού, από την οποία γνώρισε την ήττα 3-0 στη Λειβαδιά για την 3η αγωνιστική των play outs της Super League 2.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 10΄με τον Μπιλάλ, ενώ στο 39′ ο Αθανασακόπουλος με εύστοχο κτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0. Ένα λεπτό νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν σουτ στο δοκάρι με τον Σαρδέλη.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε με δεύτερο πέναλτι στο 82′ που εκτέλεσε εύστοχα ο Φουρτάδο.

Στην κρητική ομάδα έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Αλάμπεη και θεωρούν πως έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, υποστηρίζοντας πως τα πέναλτι που καταλογίστηκαν ήταν λανθασμένα, προκαλώντας εκνευρισμό και δυο κόκκινες κάρτες στον πάγκο της ομάδας.

Το φιλμ του αγώνα
6’ Ο Μαρτίνης έξω απ’ την περιοχή, σουτάρει με τον Κόλλια να πέφτει σταθερά και να μπλοκάρει.
10’ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Αδράνεια στην άμυνα της ομάδας μας, με τον Μπιλάλ να βρίσκει χώρο και να σουτάρει απ’ το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
19’ Καλές προϋποθέσεις για τον Γιούχτα, με τον Βρεττό να διεισδύει προς την περιοχή, να σπάει την μπάλα στον Δασκαλακη με τον τελευταίο, να βγάζει μια καλή σέντρα αλλά την μπάλα να περνάει από όλους.
24’ Τεράστια ευκαιρία για την κρητική ομάδα! Ο Βρεττός βρέθηκε απέναντι από τον Ξενόπουλο και με πλασέ ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούσει με δυσκολία.
27’ Ο Μαρτίνης με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή στέλνει την μπάλα λίγο πάνω απ’ την εστία του Κόλλια.
32’ Ο Κόλλιας λέει «όχι» στον Κυριόπουλο, που πλασάρει από επικίνδυνο σημείο, με τον τερματοφύλακα μας να μπλοκάρει.
35’ Ο Μπιλάλ από τα δεξιά, βγάζει την σέντρα στο σημείο του πέναλτι, με τον Φουρτάδο να στέλνει την μπάλα αρκετά μέτρα εκτός.
38’ Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από δυνατό σουτ του Σαρδέλη.
39’ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Ο Αθανασακόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει το 2-0. Ο διαιτητής Αλάμπεης καταλόγισε πέναλτι έπειτα από χέρι του Μπρούς.
42’ Ο Νοικοκυράκης από κοντινή θέση δεν μπορεί να νικήσει τον Ξενόπουλο.
45’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα. Ο Νοικοκυράκης με πλασέ από τα δεξιά στέλνει την μπάλα λίγο έξω.
48’ Ο Νοικοκυράκης απειλεί με σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.
52’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα! Ο Αλεξόπουλος φεύγει στην πλάτη της άμυνας, τετ-α-τετ με τον Ξενόπουλο ο οποίος προλαβαίνει, βγαίνει και απομακρύνει την μπάλα.
67’ Ο Νοικοκυράκης με σέντρα σουτ απειλεί την περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά η μπάλα βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός.
82’ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Πέναλτι κερδίζει ο Παναθηναϊκός έπειτα από ανατροπή του Κόλλια. Ο Φουρτάδο εκτελεί εύστοχα και κάνει το 3-0.
88’ Κόκκινη κάρτα στον Κώστα Ανυφαντάκη για διαμαρτυρίες στον διαιτητή.
Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Κόλλιας, Τσίρης (Πολυχρόνης 46’) Τζανής (Μπουτσάκης 46’), Κόλα, Bruce, Δασκαλάκης (Μπουρσέλης 46’) Λώλης, Θεοδωράκης (Ορφανουδάκης 75’) Νοικοκυράκης, Βρετός (Κωστανάσιος 63’) Αλεξόπουλος
Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδέρας, Αθανασακόπουλος (Μανσίνι 88’) Μαρτίνης, Κάτρης, Furtado, Κυριόπουλος (Προδρομίτης 88’) Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Φρόκου (Τουρκοχωρίτης 69’) Bilal (Νταμπίζας 69’).
Στον άλλο αγώνα της ημέρας το Αιγάλεω νίκησε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Β’, ενώ την Πέμπτη (4/4) θα γίνει ο αγώνας Διαγόρας-Παναχαϊκή.