Ήττα στις καθυστερήσεις για τον Γιούχτα

Παρά την καλή εμφάνισή του ο Γιούχτας γνώρισε την ήττα 2-1 στις καθυστερήσεις από την Καλλιθέα στο Παγκρήτιο Στάδιο, για την 15η αγωνιστική της Super League 2.

Την πρώτη εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα της Super League 2 γνώρισε ο Γιούχτας από την Καλλιθέα στο Παγκρήτιο Στάδιο για την 15η ημέρα της Super League 2. Παρά την καλή της εμφάνιση και τις ευκαιρίες που είχε η ομάδα των Αρχανών, με κορυφαία το δοκάρι του Αλεξόπουλου στο 35′, οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Γιούχτας ξεκίνησε καλά τον αγώνα και απείλησε στο 4′ και το 13′ με τους Μπρους και Νοικοκυράκη αντίστοιχα, αλλά και λίγο αργότερα με τος Κορνηλάκη και Αλεξόπουλο στο 24′ και το 28′. Η Καλλιθέα έκανε αισθητή την εμφάνισή της στο 33′ με σουτ του Κυνηγόπουλου, ενώ στο 35′ ο Αλεξόπουλος είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και στο 53′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Νοικοκυράκης κέρδισε πέναλτι από τον Κότσαρη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αλεξόπουλος. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας σε δύσκολη επέμβαση, με την αθηναϊκή ομάδα να απαντά στο 77′ με το σουτ του Κυνηγόπουλου να καταλήγει μόλις άουτ.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 77′ όταν ο Μπρους ανέτρεψε τον Ματίγια με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος να σημειώσει το 1-1, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τόρες με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Το φιλμ του αγώνα:
4’ Σουτ του Bruce στην κίνηση, η μπάλα στα χέρια του Κότσαρη.
13’ Ο Νοικοκυράκης εκμεταλλεύεται μια μπαλιά πίσω απ’ το κέντρο και διασχίζει όλο το γήπεδο, πατάει περιοχή βγάζει την σέντρα, αλλά περνάει από όλους.
16’ Μακρινό σουτ από τον Πολυχρόνη, η μπάλα περνάει πάνω απ’ την εστία.
22’ Πλασέ του Κυνηγόπουλου απέναντι απ’ τον Πρινιωτάκη, ο αντίπαλος γκολκιπερ μπλοκάρει.
24’ Ο Κορνηλάκης σπάει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί όπου ο Κωστανάσιος δεν πιάνει γεμάτα το σουτ και στέλνει την μπάλα εκτός.
28’ Ο Αλεξόπουλος πιέζει τον αντίπαλο και καταφέρνει να πάρει την μπάλα και να βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Κότσαρη, να βγαίνει γρήγορα και να μπλοκάρει.
33’ Ο Κυνηγόπουλος βγαίνει απέναντι απ’ τον Πρινιωτάκη πλασάρει αλλά στέλνει την μπάλα λίγο έξω.
35’ Δοκάρι για τον Γιούχτα! Ο Αλεξόπουλος βγάζει την σέντρα, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξι κάθετο δοκάρι και να απομακρύνεται στην συνέχεια απ’ τους αμυντικούς.
53’ ΓΚΟΛ για τον Γιούχτα! Ο Νοικοκυράκης κέρδισε πέναλτι έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του αντιπάλου τερματοφύλακα κατά την έξοδο του. Ο Αλεξόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
55’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα. Ο Αλεξόπουλος πατάει περιοχή κάνει το πλασέ με τον Κότσαρη να αποκρούει με δυσκολία.
59’ Ο Βασιλόγιαννης με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα πάνω απ’ την εστία.
74’ Ευκαιρία για την Καλλιθέα, με τον Κυνηγόπουλο από σέντρα του Γεβρέμοβιτς, να στέλνει την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια.
77’ ΓΚΟΛ για την Καλλιθέα. Ο Bruce ανέτρεψε αντιπαλο μέσα στην περιοχη, με τον κύριο Δραγάτη να δείχνει την άσπρη βούλα και να δείχνει κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Γιούχτα. Ο Ματίγια ευστόχησε με δυνατό σουτ και ισοφαρίζει.
90+2’ ΓΚΟΛ για την Καλλιθέα. Ο Τόρρες, με γυριστό σουτ μέσα απ’ την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και γυρνάει το ματς.

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Liporace, Θεοδωράκης, Κόλα, Κωστανάσιος, Μπουτσάκης, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Bruce, Αλεξόπουλος

Καλλιθέα (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μπουλούλης, Marrota, Mejias, Μανθάτης, Margo, Damian, Βασιλόγιαννης, Nascimento, Τσιντώνης, Κυνηγόπουλος