Ήττα παρά την προσπάθεια…

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 2-0 από την αντίστοιχη της Σερβίας στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”, για την 5η αγωνιστική του UEFA Women’s Nations League (3ος όμιλος). Μιγιάτοβιτς στο 45′ και Πόλιακ στο 88′, τα γκολ του αγώνα. Ο κόσμος του Ηρακλείου “αγκάλιασε” για μια ακόμη φορά την Εθνική Γυναικών, καθώς τον αγώνα παρακολούθησαν περί τους 1.800 φιλάθλους.

Η Εθνική Ομάδα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 11ο λεπτό, όταν η σέντρα της Μήτκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Κόστιτς. Η Εθνική έφτασε κοντά στο γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, όταν η Ελένη Μάρκου αστόχησε με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ της Σαρρή.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, η Σερβία ήταν η ομάδα που προηγήθηκε στο σκορ. Στο 45ο λεπτό η Νταμιάνοβιτς βρήκε την Πόλιακ στην πλάτη της άμυνας, αυτή έστρωσε την μπάλα στην Μιγιάτοβιτς, η οποία με σουτ από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Νάση.

Στο 2ο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίεσε για την ισοφάριση, η Σερβία αμύνθηκε για αρκετή ώρα και στο 88ο λεπτό “σφράγισε” τη νίκη της, με την Πόλιακ να σκοράρει ένα καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Ουκρανία αντιμετωπίζει την Πολωνία.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Μήτκου, Σιδηρά, Παλαμά, Πατερνά (78′ Καλδαρίδου), Σαρρή, Μάρκου, Κακαμπούκη, Χαμαλίδου (70′ Γεωργαντζή), Σπυριδωνίδου (60′ Παπαδοπούλου), Γιαννακά.

Σερβία (Ντράγκισα Ζέτσεβιτς): Κόστιτς, Πέτροβιτς (70′ Στούπαρ), Σλόβιτς, Νταμιάνοβιτς, Κρίστιτς, Φιλίποβιτς (90′ Σρέμσοεβιτς), Μιγιάτοβιτς (70′ Λαζάροβιτς), Μπλαγκόγιεβιτς (90′ Τζόρτζεβιτς), Πόλιακ (90′ Τσάβιτς), Νταμνιάνοβιτς, Ιβάνοβιτς.