Ήττα και υποβιβασμός στη League C για την Εθνική Γυναικών

Πρέπει να διαβάσετε

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 2-0 από την Πολωνία στο Zagłębiowski Park Sportowy του Σοσνοβιέκ για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του Women’s Nations League (League B, 3ος όμιλος) και θα συνεχίσει στη διοργάνωση από τη League C.

Στο 23ο λεπτό, το σουτ της Κόζακ σταμάτησε στο δοκάρι. Η Παγιόρ στο 37ο λεπτό έφυγε στην αντεπίθεση και νίκησε τη Νάση σε τετ α τετ δίνοντας προβάδισμα στην Πολωνία. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 59ο λεπτό η Κόζακ με προβολή από τη μεγάλη περιοχή μετά από σέντρα της Κάμτσικ.

Παρότι η Εθνική Ομάδα κατέλαβε την 4η θέση στον 3ο όμιλο της League B, πραγματοποίησε καλές εμφανίσεις απέναντι σε 3 ισχυρές ομάδες, οι οποίες βρίσκονται σε υψηλότερες θέσεις ranking από αυτήν, πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο όπως η Ουκρανία και έδειξε αισθητή βελτίωση.

*Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Ουκρανία επικράτησε 1-0 της Σερβίας.

Πολωνία (Νίνα Παταλόν): Σέμικ, Άνταμεκ (46′ Παντίγια), Βος, Μάτισικ, Ζιένεβιτς, Ασίνσκα (71′ Σιμάκ), Πάβολεκ, Κόζακ (90΄Ντομίν), Κάμτσικ (82′ Κρέμζνιακ), Παγιόρ, Βιανκόφσκα.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Πατερνά, Παλαμά, Σιδηρά (82′ Καπνίση), Μήτκου, Σαρρή, Μάρκου (66′ Χαλατσογιάννη), Κακαμπούκη, Χαμαλίδου (82′ Γεωργαντζή), Γιαννακά (46′ Μωραΐτου), Σπυριδωνίδου (66′ Καλδαρίδου).