Ισοπαλία στη Λευκάδα ο Γιούχτας, ήττα στην Ηλιούπολη τα Χανιά

Μια ισοπαλία και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των κρητικών ομάδων στην 11η και τελευταία του πρώτου γύρου αγωνιστική της Super League 2, με τον Γιούχτα να αναδεικνύεται ισόπαλος 0-0 με τον Τηλυκράτη στην Λευκάδα, ενώ τα Χανιά γνώρισαν την ήττα 1-0 στην Ηλιούπολη από την τοπική ομάδα.

Στη Λευκάδα ο πολύ κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε καθόλου τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με τον Γιούχτα να προσπαθεί περισσότερο αλλά να μην καταφέρνει να φεύγει με τη νίκη.
Οι ποδοσφαιριστές της κρητικής ομάδας, σε ένα μέτριο λόγω των συνθηκών ματς, απείλησαν τα αντίπαλα καρέ και δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.
Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα:
18’ Κεφαλιά από τον Donaldoni η μπάλα περνάει πάνω απ’ το δοκάρι του Πρινιωτάκη.
19’ Ο Τεγούσης σουτάρει η μπάλα βρίσκει σε σώματα και ο Πρινιωτάκης αποκρούει.
26’ Φάουλ απ’ τα δεξιά για τον Γιούχτα. Ο Μπουτσάκης εκτέλεσε γεμίζοντας στην περιοχή, ο Ροβίθης από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
31’ Ωραίος ομαδικός συνδυασμός για τους φιλοξενούμενους, με τον Πολυχρόνη να αφήνει την μπάλα στον Αλεξόπουλο που έβγαλε μια καλή μπαλιά στον Ροβίθη, ο οποίος σούταρε υπό πίεση στέλνοντας την μπάλα άουτ.
34’ Ο Ροβίθης με σουτ έξω απ’ την περιοχή απειλεί, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας του λέει όχι με απόκρουση.
55’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νοικοκυράκη, η μπάλα περνάει εκτός.
84’ Μεγάλη στιγμή για τον Γιούχτα. Ο Νοικοκυράκης μέσα απ’ την περιοχή άφησε στον Κωστανάσιο αλλά το πλασέ του τελευταίου, κόντραρε σε σώματα και έφυγε εκτός.
Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Liporace, Κόλα, Φαζός, Αλεξόπουλος, Μπουτσάκης (Δασκαλάκης 81’) Bruce (Κίσσας 81’) Ροβίθης (Κωστανάσιος 71’), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης
Τηλυκράτης (Βλάσης Ναστούλης): Παρδάλος, Γιαννιώτης, Ανδρέου, Κωστόπουλος, Ρίζος, Τόσκα, Ζδράβος, Τεγούσης (Νιφορόπουλος 61’), Μπελεβώνης (Σπανουδάκης 61’), Περιστέρης (Σκιάδας 80’), Donaldoni.

Δεν κατάφεραν τα Χανιά να κλείσουν τον πρώτο γύρου του πρωταθλήματος στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς γνώρισαν την ήττα 1-0 στην Ηλιούπολη από την τοπική ομάδα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην πρώτη καλή στιγμή τους να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 19ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ και διώξιμο της άμυνας των Χανίων, ο Μπουσάι με σέντρα βρήκε τον Φουρλάνο και αυτός με κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

Το γκολ αυτό έμελε να είναι και το μοναδικό της αναμέτρησης, καθώς παρά την πίεση των Χανίων και τις χαμένες ευκαρίες που είχαν με τους Μανουσάκη στο 29′, Λεμονή στο 37′ και Τσέλιου στο 79′, το γκολ δεν ήρθε για το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:
19′ Γκολ για τους γηπεδούχους στην πρώτη φάση του αγώνα. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ η άμυνα των Χανίων απομάκρυνε, αλλά από τη νέα σέντρα του Μπουσάι ο Φουρλάνος με κεφαλιά κάνει το 1-0

29′ Ατομική προσπάθεια του Μανουσάκη από τα αριστερά και σουτ από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Περιστερίδης

37′ Φάουλ του Νίκολιτς, κεφαλιά του Λεμονή μπλοκάρει ο Περιστερίδης

71′ Κόρνερ του Νίκολιτς, ο Μάνος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν την προλαβαίνει για εκατοστά

79′ Σέντρα του Κόλα και κεφαλιά Τσέλιου, μπλοκάρει ο Περιστερίδης

Ηλιούπολη (Σούλης Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Χάγκαν (65′ Αντο), Ράμος, Ασίγκμπα (77’Λατίνοβιτς ), Μπουσάι (65′ Ντέτλερ), Γκοτσούλιας, Παντελίδης, Τοπάλ, Φουρλάνος, Μπαστακός (56′ Μάντιτς), Βασιλούδης (56’ Τσαφταρίδης)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Σιλά (86′ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ (62′ Τσέλιος), Λεμονής, Ντίας (75′ Μιούλερ), Ελευθεριάδης (75′ Κόλα), Μανουσάκης (62′ Μάνος), Μάναλης