Χειροπέδες πέρασαν Αστυνομικοί σε τέσσερις ανήλικους, αλλά και στους κηδεμόνες τους, για κατασκευή και κατοχή αυτοσχέδιου εμπρηστικού μηχανισμού, τύπου μολότοφ.
Πιο συγκεκριμένα, το απόγευμα της Τρίτης συνελήφθη στο Ηράκλειο, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ηρακλείου ένα ανήλικο άτομο το οποίο είχε στην κατοχή του αυτοσχέδιο εμπρηστικό μηχανισμό (τύπου μολότοφ).
Από την διενεργούμενη προανάκριση και αξιοποίηση πληροφοριών από αστυνομικούς της ανωτέρω υπηρεσίας, προέκυψε η συμμετοχή στην κατασκευή του εν λόγω μηχανισμού ακόμη 3 ανηλίκων ατόμων τα οποία συνελήφθησαν στα όρια της αυτόφωρης διαδικασίας, πρωινές ώρες σήμερα Τετάρτη στο Ηράκλειο.
Επιπλέον, συνελήφθησαν 4 άτομα που είχαν την υποχρέωση της εποπτείας των ανωτέρω ανηλίκων ατόμων.
Η προανάκριση διενεργείται από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ηρακλείου.