Το Σωματείο Εργαζομένων ΔΕΥΑ Ηρακλείου, μαζί με τα Σωματείο Εργαζομένων ΔΕΥΑ Νομού Ηρακλείου, θα προχωρήσει σε στάση εργασίας, την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου, από τις 11:00 έως και τις 15:00.
Οι εργαζόμενοι στις ΔΕΥΑ, προχωρούν σε κινητοποιήσεις μετά από απόφαση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας ΔΕΥΑ (ΠΟΕ ΔΕΥΑ), και την Τετάρτη 06/12/23 και ώρα 11:30 θα συγκεντρωθούν στην Λότζια, στο Ηράκλειο για να διαμαρτυρηθούν «για την νομοθετική πρωτοβουλία που ετοιμάζει εντελώς ξαφνικά η κυβέρνηση ,αναιτιολόγητα και περιλαμβάνεται σε νέο σχέδιο νόμου του ΥΠΕΝ, που καταργεί τις ΔΕΥΑ και τις συγχωνεύει περιφερειακά , αλλάζοντας τελείως την μορφή της , ουσιαστικά ιδιωτικοποιεί το νερό».
Στο πλαίσιο της κινητοποίησης οι εργαζόμενοι θα επιδώσουν ψήφισμα στον Δήμο Ηρακλείου.
Στην ΔΕΥΑ Ηρακλείου η λειτουργία των ταμείων αλλά και η εξυπηρέτηση του κοινού θα γίνεται κανονικά έως τις 11:00.