Πρώτο βήμα ανόδου ο ΟΦΗ, 3-2 σετ τον Πανιώνιο (Video)

Την πρώτη νίκη από τις δυο που χρειάζεται πήρε ο ΟΦΗ ο οποίος επικράτησε 3-2 σετ του Πανιωνίου, στον πρώτο τελικό των play offs της Pre League.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με τον ΟΦΗ να ξεκινά αρκετά καλά και να παίρνει τα δυο πρώτα σετ, το ένα δύσκολα 25-23, το δεύτερο με μεγαλύτερη άνεση και καλύτερη εμφάνιση, 25-16.

Το πλέον αμφίρροπο σετ ήταν το τρίτο, εκεί όπου πραγματικά οι παίκτες των δυο ομάδων έκαναν κατάθεση ψυχής, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να αντιδρούν στο προβάδισμα του ΟΦΗ με τα τέσσερα match ball που είχε και να παίρνουν το σετ 28-30.

Με την ψυχολογία εμφανώς επηρεασμένη από την απώλεια του σετ, οι παίκτες του ΟΦΗ δεν είχαν την ανάλογη ψυχραιμία στο τέταρτο σετ, το οποίο πήρε εύκολα ο Πανιώνιος 18-25.

Στο τάι μπρέικ η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή, έχοντας υπέρ της προβάδισμα στο σκορ 7-10, με τον κόσμο όμως να… παίρνει τη μπάλα και να ωθεί τους παίκτες του Ομίλου στο να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα.

Με εξαιρετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση ο ΟΦΗ έκανε την αντεπίθεση και κατάφερε να πάρει το σετ 16-14 και μαζί τη μεγάλη νίκη, κάνοντας το πρώτο βήμα για την επιστροφή του στη Volley League.

Πλέον οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν το Σάββατο (13/4) το απόγευμα στις 17:00 στο κλειστό “Α. Βαρίκας” της Νέας Σμύρνης στον δεύτερο τελικό. Με νίκη ο ΟΦΗ κάνει το 2-0 και σφραγίζει την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία, σε περίπτωση νίκης του Πανιωνίου όλα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι που αν χρειαστεί θα γίνει την Τετάρτη 17/4 στο κλειστό του ΒΑΚ.

Τα σετ του αγώνα ήταν: 25-23, 25-16, 28-30, 18-25, 16-14