Φιλική νίκη του ΟΦΗ επί του μαχητικού Γιούχτα

Με βελτιωμένο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ επικράτησε 3-1 του Γιούχτα, ο οποίος έδωσε πολύ θετικά δείγματα γραφής.

Νικητής αναδείχτηκε ο ΟΦΗ, καθώς επικράτησε 3-1 του Γιούχτα σε φιλική αναμέτρηση στις Αρχάνες. Οι παίκτες του ΟΦΗ δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκαν και σκόραραν.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια αντιμετώπισε δυσκολία στην ανάπτυξη και απείλησε με τους Καμάου (7’, 34’) και Τοράλ (25’). Ο Γιούχτας είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, με το δοκάρι του Ροβίθη στο 43’.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά και είχε δύο σπουδαίες φάσεις, στο 48’ με τον Γκερέρο και στο 54’ με τον ίδιο παίκτη. Στο ίδιο λεπτό ο Τοράρινσον σέντραρε και ο Γκερέρο από κοντά σκόραρε, ενώ έξι λεπτά αργότερα από λάθος στο κέντρο, ο Στάικος πήρε την μπάλα και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 73’ μείωσαν οι γηπεδούχοι, όταν ο Ροβίθης έστρωσε με «τακουνάκι» στον Λίτσκα, ο οποίος «έγραψε» το 1-2. Στο 79’, ο Γιούχτας είχε και νέο δοκάρι, καθώς ο Κεφαλούκος σούταρε, ο Σωτηρίου έκανε σπουδαία επέμβαση, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε κόρνερ. Το τελικό 1-3, πάντως, διαμόρφωσε στο 86’ ο Μπουζούκης με υπέροχο σουτ.

Γιούχτας: Κόλλιας (59’ Χρήστου 87’ Καπετανάκης), Γελαδάρης (78’ Τσαμαδιώτης), Κορνηλάκης (65’ Τουγλής), Τζανής (57’ Τουρέ), Γιαλούσης (78’ Γερακιός), Πλουσής (65’ Ψαράς), Κοντογιάννης (78’ Κεφαλούκος), Δωματάς (57’ Αργκιλέσι), Νύκταρης (78’ Στακάκης), Ροβίθης (82’ Κόκκινος), Αζίζι (65’ Λίτσκας).

ΟΦΗ: Μανδάς (46’ Σωτηρίου), Ζαχαριουδάκης (63’ Διαμαντής), Θοράρινσον (63’ Μπαλογιάννης), Πασαλίδης, Γιοχού, Περέα, Στάικος (63’ Αλμοχαϊμέντ), Τοράλ (63’ Θεοδοσουλάκης), Ντουρμισάι (63’ Μπουζούκης), Καμάου, Γκερέρο (63’ Αποστολάκης).